"Glasanje stalne delegacije parlamenta BiH u Parlamentarnoj skupštini Saveta Evrope u vezi sa Rusijom i Ukrajinom pokazalo je kakvo je stanje u BiH u kojoj niko nikoga ne priznaje, ne pita i ne prihvata zajedničke stavove", rekao je Radmanović.
On je za "Glas Srpske" izjavio da je ova delegacija zbog korektnosti prema BiH trebalo da sledi stav Predsedništva BiH koje je bilo protiv glasanja za sankcije Rusiji.
O paraleli Kosovo-KrimGovoreći o povlačenju paralela između ranijih dešavanja na Kosovu i sadašnjih u Ukrajini, Radmanović je rekao da su vidljivije razlike nego sličnosti, jer se samoproglašeno Kosovo otcepilo silom ničim izazvanog NATO bombardovanja Srbije, dok u Ukrajini ni blizu nije bio takav slučaj. "Kada je reč o Krimu nije ispaljen nijedan metak. Razlike postoje i u tome što su se jedni opredeljivali referendumom, a drugi su formirali skupštinu od ko zna kako izabranih poslanika koji su digli ruke i proglasili nezavisnost", rekao je Radmanović i dodao da je razlika i u tome što je veći deo moćnog zapadnog sveta priznao Kosovo odmah. |
"Nažalost, ne vidim da će se te stvari ubuduće popraviti. Za svaku osudu je takav stav članova parlamentarne delegacije u Savetu Evrope, jer ne odražava stanje u BiH koje je rešio Ustav BiH, a to je način dolaska do takvih stavova", dodao je Radmanović.
Komentarišući zaključke Savjeta ministara inostranih poslova EU o BiH, Radmanović je rekao da se EU konačno počela ozbiljnije baviti BiH, iako ti zaključci ne ulivaju neku posebnu nadu.
"Iz njih možemo zaključiti da je poslednjih godina i iz Evrope prema BiH vođena pogrešna politika, što je jedna velika novina. Osnovni zaključci koji govore o potrebi bržeg ekonomsko-socijalnog razvoja BiH nisu konkretni, ne pokazuju na koji bi način EU ili njeni organi mogli da pomognu BiH", rekao je Radmanović.
On smatra da iz BiH, u konkretnim odnosima s EU, neće ništa biti u toku 2014. godine. "Ozbiljne stvari će krenuti tek početkom 2015. godine posle formiranja novih saziva vlasti u BiH", dodao je Radmanović.