Radikalizacija britanskih muslimana nije krenula nakon započinjanja rata protiv terora posle napada 11. septembra 2001, već od rata u BiH, piše ugledni američki magazin "Nešenel rivju".
Kako ističe autor članka Džonatan Brontski, koji je magistrirao na pokretu islamizma u Britaniji tokom rata u BiH, radikalizacija muslimana iz Velike Britanije inspirisana je ratom u BiH i željom muslimana da "pomognu svojoj muslimanskoj braći u ratu protiv Srba i Hrvata".
"Neki od njih su BiH pomagali kroz humanitarne organizacije koje su prikupljale hranu, vodu, lekove i ćebad. Neki su švercovali oružje i municiju. Ali ima i onih koji su se borili na frontu. Ono što je počelo kao misija zaštite muslimana u BiH pretvorilo se u međunarodnu ofanzivu s ciljem obezbeđivanja bezbednosti muslimana kroz ponovno uvođenje kalifata", navodi se u članku.
Autor je dodao da se regrutovanje i slanje islamista iz Britanije odvijalo iz londonske vehabijske zajednice s ciljem motivisanja mladih britanskih muslimana. Procene o broju britanskih muslimana koji su ratovali u BiH idu od 200 pa do više hiljada, napisao je on.
"Mozam Beg, jedan od nekoliko britanskih muslimana koji su bili zatočeni u Gvantanamo Bej zatvoru, bio je u BiH i hvalio se da je tamo bilo više hiljada britanskih muslimana. Adam le Bor u svojoj knjizi ‘Heart Turned East’ iz 1997. godine tvrdi da je toliko britanskih muslimana pomagalo bosanskoj armiji da ste skoro svakodnevno mogli videti vojnike koji mašu plavo-belom bosanskom zastavom uz povike sa čistim glazgovskim ili mančesterskim akcentom", ističe on.
Vatreno krštenje
Brontski je dodao da je za nekoliko poznatih evropskih muslimana BiH bila vatreno krštenje, poput Egipćanina Abu Hamze al Masrija, koji je duže od deset godina živeo u Evropi.
"Druga zanimljiva biografija pripada Ahmedu Omaru Saedu Šeiku. On je rođen u Britaniji i odrastao u predgrađu Londona, gde je 1992. upisao prestižnu Londonsku školu ekonomije. Tamo se pridružio islamskom društvu", ističe se u članku.