Grej je za majski broj beogradskog mesečnika Bankar, koji izlazi u petak, precizirao da su za novi model rasta bitne investicije koje podstiču izvoz i ako je moguće investicije u nove pogone (grinfild).
Prema rečima Greja, do povećanja privrednog rasta Srbije po stopi od dva odsto u ovoj, tri odsto u narednoj godini i pet odsto u 2012. može doći samo ako uspe reforma propisa, ako se poveća udeo privatnog sektora i smanji javna administracija.
Na pitanje koje su posledice odlaganja reforme u javnom sektoru, on je je rekao da su krizi posledice nešto oštrije, jer se Srbija ne može oslanjati na spoljne izvore kapitala uz kojih bi finansirala privredni rast.
"Ako se to ne uradi dovoljno brzo, onda neće moći da se dostigne zdrava stopa rasta i smanji nezaposlenost, što je sve neophodno za članstvo u EU. Što su reforme sporije, to je niži rast i ekonomija je manje spremna za evropsko tržište", rekao je šef Kancelarije Svetske banke u Srbiji.
Hoće li biti gotov deo koridora 10?Na pitanje da li je realno da se deo koridora 10 kroz Srbiju završi do maja 2012. godine, Grej je rekao da može da odgovori samo o deonicama koje finansira Svetska banka. |
Prema rečima Greja, Lisabonski ciljevi koji su postavljeni 2000. za Evropu, čiji deo Srbija želi da bude, nalažu da 70 odsto populacije od 15. do 64. godine treba da bude zaposleno.
"U toj grupi stanovništva u Srbiji je svega 50 odsto zaposlenih, odnosno 2,5 miliona ljudi. Ako hoćete da dostignete taj nivo, treba da se zaposli još 900.000 ljudi", rekao je on, ističući da se ta mesta ne mogu stvoriti u javnom, već da moraju da nastanu u privatnom sektoru.
Grej je ocenio da bi novac od privatizacije Telekoma Srbije najbolje bilo iskoristiti za razvoj infrastrukture. Druga opcija je, kako je rekao, da se te pare koriste za smanjenje nivoa javnog duga, ali je dodao da to ne bi bilo pametno uraditi dok traje kriza.
U ovoj fazi, tokom krize, kako je rekao, mnogo je pametnije koristiti novac za infrastrukturu, jer izgradnja pomaže upošljavanju ljudi i podizanju tražnje u vreme krize.
Sajmon Grej od 1. jula, nakon tri godine, prelazi da radi u sedište Svetske banke u Vašingtonu, a na mestu šefa Kancelarije Svetske banke u Beogradu će ga zameniti Francuz Lu Brefor.