U Bazelu je održano još jedno književno veče, a ovaj put gost je bio Đorđe Randelj, publicista, književnik i novinar iz Novog Sada, autor 26 knjiga i jedini novinar koji je dobio Oktobarsku nagradu Novog Sada, i to davne 1991. godine. Razgovaralo se na temu njegove knjige “Patrijarh Pavle – svetac kojeg smo poznavali”.
Događaj je organizovao Umetnički centar SOKO uz podršku Srpskog šahovskog kluba SORAB, koji tradicionalno okupljaju ljubitelje pisane reči u Bazelu. Inspirativna tema posvećena voljenom patrijarhu privukla je veliki broj posetilaca, a Randelj je svojom pričom dočarao lične susrete sa u narodu omiljenim poglavarom SPC.
Organizatorke Andrijana Adamović i Živadinka Milosavljević izrazile su zadovoljstvo kako je veče proteklo. Andrijanu je posebno obradovalo što je došao veliki broj mlađe publike.
– To je i autora iznenadilo i inspirisalo da se prilagodi mlađim slušaocima. Ovi najmlađi pažljivo su ispratili priču i izašli nadahnuti. Prvi put sam videla neka nova lica i nadam se da će postati naša redovna publika. Kad god nam Dinka ustupi prostor, uvek se napravi topla, domaćinska atmosfera u kojoj svi uživamo – istakla je Andrijana.
Randelj je odgovarao na brojna pitanja publike, koja su često prerastala u diskusije o ulozi patrijarha Pavla u savremenom društvu. Autor je predstavio i druge svoje radove, uključujući “Svetačnik”, knjigu-vodič o srpskim slavama, zatim “Otkriće Biblije”, gde na jednostavan način tumači starozavetne i novozavetne spise, kao i autobiografiju “Patetična simfonija detinjstva” u kojoj piše o izazovima odrastanja sina pravoslavnog sveštenika u komunističkoj Jugoslaviji.
Posetioci su uživali i to su potvrdili u izjavama za “Vesti”, a počev od Svetlane Veskov svi naši sagovornici hvale i organizatore i gosta.
– Uživala sam u književnoj večeri o našem divnom patrijarhu Pavlu. Pisac Randelj ga je lično poznavao, ispričao nekoliko anegdota i između ostalog dočarao nam kako je bilo biti u njegovoj blizini. Srce i duša su mi ispunjeni. Zahvalna sam na ovoj jedinstvenoj prilici – ističe Svetlana Veskov.
Maja Rajić takođe navodi da su svi uživali kada je Randelj pripovedao dogodovštine sa patrijarhom Pavlom.
– Podsetio nas je Randelj kakvog smo velikana imali među nama, a mi smo kućama sobom poneli neka njegova dela. Moram da pomenem i konstantan trud naše Andrijane Adamović da nas oplemeni i poveže sa maticom – kaže Maja.
Pored predstavnika redakcije “Vesti”, događaju je prisustvovala i Katarina Krstić Tadić, novinarka portala Rasejanje.info, koja je pomogla u organizaciji večeri, a razgovori su nastavljeni i posle zvaničnog programa, uz čašu vina i prijatnu atmosferu, potvrdivši još jednom ulogu ovakvih okupljanja u očuvanju srpske kulturne baštine u inostranstvu.
Interesantno i najmlađima
Tijana Martinović se nada da će biti još ovakvih dešavanja u cilju očuvanja našeg kulturnog i istorijskog nasleđa.
– U divnom ambijentu uz prisustvo većeg broja ljudi imali smo priliku da čujemo kako gospodin Đorđe pripoveda o skromnom životu našeg obožavanog patrijarha Pavla. On se potrudio da na zanimljiv i prijemčiv način dočara zgode i nezgode prvog susreta sa patrijarhom koji je tada bio episkop raško-prizrenski, što je bilo vrlo interesantno, posebno mlađim naraštajima koji su takođe bili prisutni na književnoj večeri. Čuli smo koliko je patrijarh Pavle bio posvećen svom narodu i koliko se borio u političkom sistemu da održi pravoslavlje.
Knjige kao melem
Valerija Kovačević je iz Obrenovca, a u Bazel dolazi često da, kako kaže, kao baka doprinese odgajanju unuka.
– U stvaranju identiteta naše dece najvažniji uticaj imaju pesme, folklor i bajke. Prvi put sam u ovom lepom prostoru i srećna sam jer duh našeg naroda okuplja Srbe u Bazelu. Kao Srpkinja ponosna sam na istoriju našeg naroda i osećam da nas samo sabornost može zaštititi u vremenu u kome živimo. Đorđe Randelj je pisac koji od svoje rane mladosti do danas nosi luču nacionalnog identiteta i njegove knjige će uticati na nas kao melem, jer rasejanje i seobe ravni su genocidu ako ne uložimo duhovni napor da se ne asimilujemo. Organizacioni napori Andrijane Adamović imaju za cilj da pomognu duhovni opstanak našeg naroda u Bazelu i jedno veliko hvala za sve što čini kroz udruženje Umetnički centar SOKO.
Hroničar duhovnog nasleđa
Đorđe Randelj, sin sveštenika i student Bogoslovskog fakulteta, od osamdesetih godina prošlog veka među prvima je počeo da prati rad Srpske pravoslavne crkve u novinskom prostoru, posebno u novosadskom “Dnevniku”. Proveo je nekoliko godina na Kosovu i Metohiji, gde je kao predratni reporter prenosio realnost života Srba u tom regionu. Posebno prijateljstvo razvijao je s tadašnjim vladikom raško-prizrenskim, kasnijim patrijarhom Pavlom, kojeg je pratio u brojnim posetama kosmetskim crkvama i manastirima, ponosno ističući da je ponekad bio i njegov privatni vozač.
Knjiga “Patrijarh Pavle – svetac kojeg smo poznavali” prevedena je na engleski jezik i dostupna u crkvenim zajednicama širom dijaspore, a predstavlja svojevrsno svedočanstvo o verovanju, običajima i duhovnoj snazi našeg naroda.