Al vasl plaza, centralna kupola svetske izložbe Ekspo u Dubaiju, ispunila se ljudima iz celog sveta koji su došli da vide čudo, sudar dva muzička sveta antiglobaliste dr Neleta Karajlića i virtuoza klasične violine, maestra Stefana Milenkovića.
Ako su neki gosti sumnjali da je takav spoj moguć, razuverili su se a da nisu ni primetili dok nisu zacupkali u fantastičnom ritmu koji nedri Srbija.
Maestro Milenković i doktor Karajlić uklonili su zidove između rok i klasične muzike na istoj bini na kojoj su već nastupile najveće planetarne zvezde okovane komercijalnim stilom koji im određuju producenti.
Virtuoz klasične violine i rok zvezda vodili su dijalog nespojivog, a rezultat je autentično muzičko delo pod s izuzetnim umetničkim pečatom obojice. U inovativnom muzičkom projektu Rok el klasiko, mladi radoznalci, ozbiljni naučnici i biznismeni u potrazi za zaradom, zaigrali su uz nama dobro poznate hitove dr Neleta Karajlića u spoju sa čuvenim klasicima u izvođenju Stefana Milenkovića. Tako je “Gile šampion” ukomponovan s “Labudovim jezerom” i izveden u maniru Čajkovskog, “Đavo u biznis klasi” u kombinaciji sa Šostakovičem, Bramsove “Mađarske igre” su maestralno spojene sa “Vukotom”, “Tri ratna havera” sa Betovenovom Petom simfonijom…
Rasturili smo
Stefan Milenković je ambasador nacionalne platforme Srbija koja je podržala kreiranje ovog projekta. Maestro je posle nastupa podelio svoje impresije i kazao da je veoma zadovoljan prijemom publike.
– Nacionalna platforma Srbija stvara i organizatori Ekspo u Dubaiju su nam ukazali veliku čast time što su omogućili da nastupimo na centralnoj i publici iz celog sveta predstavimo umetnost i kreativnost koja se stvara u Srbiji. Sve je bilo toliko nestvarno, da je nama bilo sasvim prirodno. Izašli smo na scenu i rasturali ono što je nama prirodno. Ta muzika, ta kombinacija, energija, sinergija bili su takvi, da slobodno mogu da kažem da nismo digli na noge Dubai, nego ceo svet jer publika je bila iz svakog kutka planete. Neverovatno je da oni slušaju nas i pesme koje nisu na engleskom, ali da je taj puls koji imaju apsolutno univerzalan i internacionalan – kazao je maestro Milenković.
Teslinim stopama
Dr Nele Karajlić, kroz podsećanje na istorijski značaj najveće svetske manifestacije, ukazao je da je Ekspo uvek donosio neke novotarije koje su menjale putanju čovečanstva.
– Nikola Tesla, na primer, za vreme Ekspo u Čikagu osvetlio je taj grad. Ajfel je podigao veliki toranj koji je sada simbol Pariza, a danas smo Stefan Milenković i ja imali svoj veliki nastup u Dubaiju – rekao je Karajlić i u svom stilu oduševljeno uskliknuo: “Živeo Ekspo! Živela muzika!”
U Beogradu 21. juna
Srpska publika neće biti uskraćena za ovaj veliki multimedijalni spektakl. Stefan Milenković i Nele Karajlić pripremaju koncert Rok el klasiko na Svetski dan muzike, 21. juna, na beogradskom stadionu Tašmajdan.
Komponujemo Čajkovski i ja
Stefan Milenković i Nele Karajlić nisu prvi koji su spojili rok i klasičnu muziku, a ostaje da se sa određene vremenske distance vidi da li su uspeli da izbrišu tu granicu. Karajlić ukazuje da su još Bitlsi koketirali sa baroknim harmonijama. I on sam je sa Emirom Kusturicom u bendu No smoking orkestra u pesmi “Evropa” koristio kvarteta iz opere “Rigoleto”.
– Ipak, ovo što Stefan i ja radimo jedinstveno po tome što smo uspeli da određena klasična Dela infiltriramo u pesme Zabranjenog pušenja a da se pritom ne vide šavovi. Nekako je ispalo da smo pesmu “Gile Šampion” pisali zajedno Čajkovski i ja. Ne postoji ništa što je nemoguće! Možete da spojite i Micu Trofrtaljku sa Rahmanjinovim, samo morate da znate kako – kroz šalu, u svom stilu, rekao je Karajlić.
Stefan Milenković objasnio je da je spoj “Gileta šampiona” i “Labudovog jezera” bio zapravo pilot-projekat iz kog su se raširili u raznim pravcima.
– Nije reč samo o spoju klasike i roka, već ima i autorskih kompozicija koje su pisane samo za ovaj projekat. Ima tu i umetničkih eksperimenata, animacije. “Đavo u biznis klasi” je uparen ne sa bilo kojim delom Dmitrija Šostakoviča, nego s jednim od njegovih najdijaboličnijih, Oktetom za gudače koji nije poznat široj publici. Onda imamo “Fikretu” s Pahelbelovim Kanonom, što je takođe neobičan, ali odličan spoj – naveo je Milenković.
On je ispričao da su na početku projekta njihovi prijatelji različito reagovali, od oduševljenja, pa do opreza i sumnjičavosti.
– Naravno, kod nekih se rodila znatiželja, ali bilo je i opreznih koji su pitali: “A kako će te vas dvojica da funkcionišete?” Sve je to normalno kada se rađa nešto novo. Koliko ljudi, toliko komentara, ali je najvažnije da je većina pozitivna – zaključio je Milenković, a Karajlić dodao da niko ko je poznavao njih dvojicu nije bio iznenađen ovom avanturom.
Prethodnica izvoznika
Cilj učešća svake zemlje na svetskoj izložbi jeste da predstavi svoja dostignuća i potencijale kako bi njeni privrednici ostvarili što više poslova. Da bi privukli što više ljudi u svoje paviljone, sve zemlje organizuju različite događaje, a nosioci ove misije su i umetnici i planetarno poznate ličnosti, poput majstora harmonike Neleta Karajlića i maestra Stefana Milenkovića, nedavno Novaka Đokovića ili majstora harmonike Petra Marića.
Kroz paviljon Srbije prošlo je već gotovo 800.000 ljudi, a svoju šansu u našem poslovnom habu potražilo je oko 900 srpskih privrednika, predstavnika kompanija iz raznih delatnosti, ali i malih preduzetnika s velikom idejom.
Marko Selaković, šef Privredne komore Srbije u Dubaiju rekao je da su oni ostvarili više od 5.000 poslovnih kontakata, koji su već rezultirali sa 15 potpisanih predugovora i ugovora i uspostavljanjem mnogobrojnih novih partnerstava, ne samo iz UAE i s Bliskog istoka.
– Sve saradnje koje uspostavljamo na međunarodnom planu, od najvećih i najrazvijenijih zemalja kao što su SAD, Rusija, Indija, Švedska, pa do nekih potpuno novih tržišta kao što su Argentina ili Malezija, zasad nailaze na izuzetno dobar odziv naših privrednika – rekao je Selaković i dodao da je najviše novih poslova u domenima visokih tehnologija.