Youtube/Insajder Video
Dubravka Đedović Handanović

Za građane se zbog američkih sankcija NIS-u neće ništa promeniti, a država će posvećeno raditi da dođe do najboljeg mogućeg rešenja koje će biti u interesu građana i zemlje, rekla je ministarka rudarstva i energetike, rekla je Dubravka Đedović Handanović.

Ona je istakla da su na vreme pripremljene velike zalihe nafte i da bi imali dovoljno i kada ništa ne bismo kupili naredna tri meseca, a da gasa trenutno u skladištima ima oko 426 miliona kubnih metara. Sada se, kaže, očekuje racionalno ponašanje svih učesnika na tržištu i u naftnom, ali i dugim sektorima, od finansijskih institucija, banaka do svih koji posluju sa NIS-om.

Jedan uslov

– Oni ne treba da se utrkuju da budu oštri u nekom smislu, nego da ispoštujemo prelazni period, da se državi da prilika da dođe do adekvatnih rešenja – rekla je ona i dodala je da je NIS bio i biće odgovorna kompanija koja dobro posluje i da je bitno da nastavi da posluje odgovorno i u narednom prelaznom periodu.

Pomoćnik državnog sekretara SAD za Evropu i Evroaziju Džejms O’Brajan je kazao povodom sankcija NIS-u da se to ne radi Srbiji, već su uvedene za više od 300 ruskih firmi.

– Novcem od nafte Rusija finansira agresiju protiv Ukrajine, kupila je NIS za malo para, a voleli bismo da taj tok resursa prestane. Obećali smo da se neće prekinuti snabdevanje Srbije naftom i verujemo da će ona imati koristi od toga – rekao je O’Brajan za RTS.

On je naglasio i da je jedini uslov da nema odliva novca u Rusiju i dodao da SAD ne žele da Rusija upravlja ovom, ključnom firmom u Srbiji već da rusko učešće u njoj bude jednako nuli.

Profesor Ekonomskog fakulteta Mihajlo Rabrenović smatra da je sa SAD sankcijama NIS-u prijateljstvo Srbije sa Rusijom stavljeno na test.

Vera u dogovor

– To je test za bratski odnos da li će nam se izaći u susret i kad nam je teško. Rekao bih, molim vas dajte bratsku i prijateljsku cenu i da uzmete u obzir da ste to dobili vrlo povoljno – naveo je Rabrenović i naglasio da bi dogovor značio sporazumevanje s Rusijom i otkup ruskog dela NIS-a.

Srbija je, kaže počasni predsednik Udruženja poslodavaca Srbije Nebojša Atanacković, između dve velike sile i dalji razvoj događaja zavisi od toga šta će se dešavati u njihovom stavu prema Srbiji.

– Ovo nije potez koji se odnosi samo na NIS, već i na druge zemlje. U situaciji da se zahteva da se rusko vlasništvo nad određenim firmama ukine, treba biti optimističan da će od našeg dogovora i stavova SAD i Rusije moći i morati da se nađe rešenje – kaže Atanacković i ukazuje da Srbija ne želi sve da završi kroz vršenje pritiska na rusku stranu.

Srđan Barac iz Centra za društvenu stabilnost smatra da je ruski interes važan koliko i američki i da, ako se Srbija opredeli za jednu stranu, gubi.

– Naftno-energetski sektor bi bio ugrožen ako ostane u ruskom vlasništvu, ali to su njihove borbe, nije borba s nama – kaže on.

Šanse za MOL

Govoreći o mogućem lošem scenariju, Atanacković kaže da bi to bila situacija u kojoj će jadranski naftovod prestati da snabdeva NIS sirovom naftom i da će na taj način NIS u velikoj meri biti isključen.

– MOL ima najbolje šanse jer ima ovde solidna skladišta, a i Budimpešta je blizu, pa bi mogao da poveća količine derivata koje bi dovozio, ali bi nas očekivalo snalaženje koje smo na sreću skoro zaboravili – kaže on.

Pravac delovanja

Barac smatra da će Srbija ići na uklanjanje ruskog vlasništva iz NIS-a, ali to nije ono što želi, već je primorana zbog geopolitičkih okolnosti.

– Državno rukovodstvo je reklo da ne želi da ide u tom pravcu da ruska strana shvata kao neprijateljsku bilo kakvu akciju, niti da želimo da otimamo. Ako nemamo drugu opciju, ići ćemo u tom pravcu. To je jasna i mudra politička poruka – rekao je Barac.

Važna stabilnost

Srbija je, ukazuje Đedović-Handanović, od administracije SAD tražila objašnjenja i oni su se ponudili da uvere tržište i investitore da sankcije protiv NIS-a nisu sankcije protiv Srbije.

– Ostajemo pri cilju da budemo najbrža rastuća ekonomija u Evropi 2025, a za to nam je potrebna stabilnost i u energetskom i u naftnom sektoru i pronaći ćemo je i izaći iz ove situacije još snažniji – kaže ona.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here