Sve donacije su strogo namenske

0

Srebrenka Golić, ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju u Vladi Republike Srpske sastala se sa predstavnicima klubova i udruženja iz Hesena. Sastanak je održan u prostorijama SKUD-a Oro u Frankfurtu u organizaciji Predstavništva Republike Srpske iz Štutgarta.

Saradnja matice i dijaspore: Učesnici sastanka u prostorijama kluba Oro
 

Sastanku su prisustvovali, generalni konzul Bosne i Hercegovine u Frankfurtu, Dževad Šaldić, predstavnici srpskih klubova i udruženja, Srpske pravoslavne crkve i dnevnog lista "Vesti".
Ministarka Golić je upoznala predstavnike klubova i udruženja sa postojanjem jedinstvenog računa koji je vlada RS otvorila kod Komercijalne banke.
– Račun za pomoć poplavljenima je javan i uplate koje se izvrše na taj račun ne idu u budžet RS već su sredstva koja su strogo namenjena za pomoć. Vlada RS će na narednom zasedanju uputiti zahtev Skupštini za osnivanje Fonda solidarnosti u koji će biti uplaćivan deo sredstava zaposlenih u javnim institucijama i određenim organima upravljanja Republike Srpske. Šteta koja je nastala na individualnim i poslovnim objektima, u poljoprivredi, na putevima i mostovima se trenutno preračunava i još nije konačna, ali se za sada procenjuje na oko 600 miliona evra – rekla je Srebrenka Golić.

Dževad Saldić i Srebrenka Golić
 

Ona je zahvalila svim građanima RS i Srbije koji se nalaze na privremenom radu u SR Nemačkoj koji su pružili nesebičnu pomoć ugroženim građanima na područjima koje je zadesila katastrofa.
– Zaista sam iznenađena organizovanošću i angažovanjem udruženja i pojedinaca koji su pomoć uputili u sve gradove koji su pogođeni, od Obrenovca, Šapca, Doboja, Bijeljine, Šamca do Šekovića. Svi su bili zajedno i pokazali su veliku humanost – istakla je Golićeva.
Prema njenim rečima Vlada RS prepoznaje i uvažava ulogu dijaspore, ne samo u Nemačkoj nego i u ostalim državama.
– Saradnja dijaspore i vlade treba da bude dvosmerna. Ne samo da se obezbedi podrška dijaspore razvoju RS, već da vlada pruži pomoć građanima u dijaspori u zaštiti njihovih prava i interesa u očuvanju nacionalne svesti srpskog jezika i kulture – zaključila je Srebrenka Golić.

 

Otvorilo se nebo
Razlog za katastrofu koja je zadesili deo Balkana je složena meteorološka situacija i indirektno klimatske promene. Lično mislim da HARP nema apsolutno nikakve veze sa ovim događajima. Na severnom delu Republike Srpske je za svega 20 dana palo više od 400 litara kiše po metru kvadratom, što je inače polugodišnja količina padavina na tom prostoru. Pre toga je u aprilu takođe bilo velikih kiša, pa je zemlja bila prezasićena vodom, rekao je Goran Trbić, profesor na Prirodno-matematičkom fakultetu u Banjaluci i savetnik ministra za klimatske promene

 

 

Delegacija
U delegaciji RS koja u Bonu učestvuje na međunarodnoj konferenciji o promenama klime, pored ministarke Golić i Gorana Trbića, su Svjetlana Radusin, pomoćnik ministra za zaštitu životne sredine, Nenad Trbić, šef kabineta ministra za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju u Vladi RS i Srđan Todorović, direktor Fonda za zaštitu životne sredine i energetsku efikasnost.

 

 

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here