"I razorni zemljotresi, i oni slabiji, mogu ubrzati ili usporiti rotaciju Zemlje i tako produžiti ili skratiti trajanje dana. To je pojava koja se dešavala mnogo puta u istoriji planete", navela je direktorka RSZ Slavica Radovanović.
Ona je ukazala da je samo taj dan, kada se zemljotres dogodi, kraći od ostalih.
Promena u trajanju dana, s obzirom da se radi o mikrosekundama, ne može imati nikakav bitan uticaj, a posebno ne negativne posledice, naglasila je Radovanović.
"Zemljina osa se pomeri kod svakog zemljotresa, međutim, to je najčešće toliko malo da se ne može izmeriti", kazala je direktorka RSZ, uz objašnjenje da se tokom zemljotresa blokovi u Zemljinoj kori pomeraju i u zavisnosti od njegove jačine, stvaraju manju ili veću silu.
Prema njenim rečima, ukoliko ta sila deluje u pravcu rotacije planete, onda je malo "pogura" i ona se brže okrene oko svoje ose, a dan se skrati, dok se u suprotnom dan neznatno produži, jer se Zemlja vrati malo unazad.
Podaci NASA govore da se 27. februar skratio za 1,26 mikrosekundi (milioniti deo sekunde) i da se osa oko koje je raspoređena Zemljina masa pomerila za oko osam centimetara.