U Beču ima 212 osnovnih škola i 56.000 učenika, a na početku školske godine 16.000 dece prvi put je selo u školske klupe. Njih 3.000 će pratiti nastavu kao vanredni učenici mahom zbog nedovoljnog znanja nemačkog jezika i biće pripremani za školu u predškolskim odeljenjima.
Zbog nedovoljnog znanja nemačkog jezika 2.500 prvaka u Beču, što je svako šesto dete, biće vanredni učenici, dok su kod preostalih 500 utvrđeni socijalni nedostaci.
Ministar za obrazovanje u vladi grada Beča Kristijan Oksonič je u intervjuu dnevniku "Kurir" podsetio da sva deca koja pokazuju slabije znanje jezika dobijaju podršku već u obaveznoj godini pohađanja obdaništa.
– U poslednjoj obaveznoj godini pohađanja obdaništa bilo je 4.600 dece sa slabijim znanjem jezika, dok je kod prvaka to slučaj sa 2.500, što pokazuje da se u obdaništu ovaj broj može gotovo prepoloviti – objasnio je Oksonič.
Resorni gradski ministar je rekao da je uzrok slabijeg znanja jezika taj što mnoga deca dolaze u Austriju tek pred početak školske godine, kao i to da veliki broj nema podršku u porodičnom okruženju da uči nemački.
Besplatna dopunska nastava |
– Međutim, mnogi vanredni učenici u toku školske godine prelaze u redovne jer uspevaju da savladaju jezik u dovoljnoj meri za praćenje nastave – dodao je on.
Oksonič je izrazio nadu da broj vanrednih učenika može biti smanjen podrškom u obdaništu, ali da ne treba imati iluzija po ovom pitanju jer će uvek biti dece koja bez znanja jezika polaze u školu, budući da je Austrija zemlja pridošlica.
Grad Beč investira 20 miliona evra u besplatnu dopunsku nastavu, a svake godine se u Beču otvara 50 novih razreda kako bi se odgovorilo na porast broja učenika.