Z. Mirković
Udruženjima će i 5.000 evra puno značiti

U želji da olakša funkcionisanje klubova i udruženja migranata, posebno posle dve godine ograničenja rada tokom pandemije korona virusa, ali i da doprinese njihovom jačanju, Grad Beč će ove godine dodeliti značajne subvencije za koje mogu da konkurišu i srpski klubovi u glavnom gradu Austrije.

Naime, Magistrat za integraciju i diverzitet Beča (MA17) dodeliće do 5.000 evra za projekte kao podršku samoorganizovanju migranata.

Projekti mogu da se podnesu do 15. februara za subvencije tokom proleća ili do 15. juna ove godine za sredstva koja će biti isplaćena tokom jeseni. Zahtevi se podnose isključivo onlajn, a mogu da se podnesu u oba “roka”, ali ukupna sredstva, odobrena za celu godinu, neće biti veća od 5.000 evra po udruženju.

Predstavnici naših udruženja pozdravljaju odluku bečkih vlasti.

– Pozdravljamo i podržavamo ovaj projekat Grada Beča i Magistrata MA17. Mogu slobodno da kažem, analizirajući ovaj projekat, da pruža dosta mogućnosti svim našim klubovima da konkurišu i dobiju određena sredstva. Iako je predviđeno svega do 5.000 evra podrške, našim klubovima usled pandemije svaka pomoć dobro dođe – istakao je Saša Božinović, potpredsednik SKC “Stevan Mokranjac”.

PRIJAVE VEĆ PODNETE: Luka Marković

On je posebno pohvalio Gorana Novakovića iz MA17, koji se neizmerno trudi da svim našim klubovima pošalje informacije i instrukcije vezane za ovakve projekte i informacije koje se tiču stranih zajednica u Beču.

Božinović je zahvalio i vlastima grada Beča koje su društvu više puta finansijski pomagale u pokrivanju troškova režije tokom pandemije.

I Luka Marković, predsednik Zajednice srpskih klubova u Beču, pozdravio je konkurs Grada Beča za pomoć projektima klubova.

– To je dobra stvar. Svaka inicijativa koja pomaže migrantima je bitna. To pokazuje da misle na nas i da shvataju da smo važan deo društva – smatra on.

Međutim, Marković ukazuje da je tema konkursa “demokratija” malo neobična i ostavlja prostora za razmišljanje o motivima.

Marković dodaje da je Zajednica u ime svojih klubova već podnela zahtev. On ukazuje da nije isključeno da će neki veći klubovi možda i sami konkurisati sa svojim projektima.

U odluci o dodeli subvencija, ističe se da organizacije doseljenika, kao deo bečkog civilnog društva, imaju značajnu ulogu kao “centri za širenje informacija”, mesta neformalne podrške i razmene među ljudima. Zato je, ističu bečke vlasti, cilj subvencionisanja da se ojača samoorganizovanje, s obzirom na finansijski pritisak kojim su udruženja bila izložena zbog pandemije korona virusa.

Subvencije, prema odluci, podrazumevaju pomoć za plaćanje troškova unajmljivanja prostora, a moguća je i finansijska podrška za redovno, zajedničko korišćenje prostorija, kao i za honorare za eksterne eksperte – predavače, voditelje radionica, dok se ostali izdaci ne subvencionišu.

Detaljne informacije udruženja mogu da se pronađu na sajtu Grada Beča.

TREBA KONKURISATI: Saša Božinović

Brojni uslovi

Da bi udruženja dobila ovu pomoć grada moraju da ispune određene uslove, među kojima su da se članovi angažuju pretežno dobrovoljno, da se drže standarda ljudskih prava, odnosno da nema rasizma, ne poriču se prava žena, priznaje demokratski pravni poredak…

Uslov je i da udruženje za svoje članove ili za druge stanovnike Beča daje doprinos dobrom životu u oblasti zdravlja, obrazovanja, socijalnih pitanja i podstiče ciljeve bečke politike integracije i raznolikosti.

Obavezno je da se delatnost udruženja odnosi na Beč, te subvencije neće biti dodeljene za međunarodne aktivnosti ili humanitarnu pomoć izvan glavnog grada. Takođe, obaveza je i da udruženje radi nezavisno od državnih struktura u zemlji i inostranstvu, kao i od političkih partija, a organizacije koje se bave isključivo religijom neće dobiti subvenciju.

Ova vrsta pomoći, dodaje se u objašnjenju, nije namenjena nastajanju novih ili redovnih ponuda, niti treba da ih zamene, kao što su dečji vrtići, škole, kursevi nemačkog…, već je cilj da se pomogne kontinuirana delatnost udruženja, što znači da se ne može dobiti ni za pojedinačne manifestacije, kao što su proslave ili konferencije.

Pomoć neće moći da dobiju udruženja koja već primaju subvenciju za godišnje projekte, kao ni za troškove projekta iz prethodne godine ili one koji će nastati 2023.

Odlučuje posebno telo

Pristigle zahteve ocenjivaće posebno konsultativno telo, koje će zatim dati preporuku za dodelu subvencija, a kriterijumi su, između ostalog, uravnoteženo prisustvo različitih etničkih grupa, kao i činjenica da će aktivnosti doprineti ublažavanju posledica korona virusa, ali i obim ponude, koji ne bi trebalo da se odnosi samo na jedno polje delatnosti ili jednu starosnu grupu.

Pri donošenju odluke kome će se dodeliti subvencije, to telo će vrednovati i to da udruženje neguje dobru komunikaciju sa Odeljenjem za integraciju i diverzitet, sa opštinskim ustanovama i drugim ustanovama Beča, koristi ponude grada, zainteresovano je za dalju saradnju, ali i da ima saradnju sa drugim ustanovama i udruženjima koja ne pripadaju toj etničkoj ili religijskoj grupi.