Svađa oko nafte na Ostrvu

0

U središtu žučne debate između Londona i Edinburga je nafta iz Severnog mora i to u periodu u kom se Škoti pripremaju za referendum o nezavisnosti. Oko 42 milijarde barela nafte i gasa je od početka 70-ih godina prošlog veka izvučeno iz Severnog mora, pružajući veliki podsticaj britanskoj državnoj kasi, ali i privredi Škotske.
Međutim, u ovom trenutku, kada se Škotska priprema za 18. septembar i referendum koji bi mogao da stavi tačku na 300 godina dug savez sa Engleskom, primetno je da su energetski resursi u samom središtu pažnje i Londona i Edinburga.
Koaliciona vlada britanskog premijera Dejvida Kamerona je u više navrata pozvala građane Škotske da ne glasaju za nezavisnost, dok premijer Škotske, Aleks Salmond, podržava istorijsko otcepljenje. Ključni element u ovoj raspravi su prihodi od nafte, pri čemu obe strane optužuju onu drugu za lažiranje procena potencijala te industrije.
Edinburg je predstavio nekoliko mogućih scenarija i očekivanih prihoda od poreza na naftu u vodama oko Škotske, uz optimistička predviđanja prihoda od 38,7 milijardi funti (48 milijardi evra) koji bi mogli da budu ostvareni u narednih pet fiskalnih godina.
Sa druge strane, vlada u Londonu očekuje prihode od 17,6 milijardi funti.

 

Pomiriće ih skupoća
Uprkos političkom sporu, većina analitičara se, međutim, slaže da će proizvodnja nafte i gasa u tom području verovatno pasti u narednim godinama jer postaje sve skuplje istraživanje teško dostupnih rezervi.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here