Na tri lokacije islamisti su danas izvršili napade na Francuze, a to je samo kulminacija sukoba koji je počeo na najvišem državnom nivou.
Danas su izvedeni odvojeni napadi islamista na Francuze u Nici, Avinjonu i Džedi. Tri osobe ubijene u napadu u Nici. Ranjen radnik obezbeđenja francuske ambasade u Džedi. U Avinjonu ubijen muškarac koji je pretio prolaznicima. Protesti protiv Emanuela Makrona u nekoliko islamskih država.
Istovremeno, u Iraku, Palestini, Bangladešu, Somaliji i Pakistanu demonstranti su palili francuske zastave i Makronove portrete.
U islamskom svetu danas se obeležava Mavlid, dan rođenja proroka Muhameda.
Podsetimo, sukobi su nastali kada je predsednik Francuske Emanuel Makron početkom meseca najavio sveobuhvatne planove za suzbijanje islamskih radikala u Francuskoj, rekavši da je islam globalno bio u “krizi” zbog uspona fundamentalista.
Ta najava naišla je na žestok odgovor lidera Turske Redžepa Tajipa Erdogana koji je žestoko kritikovao odnos francuskog predsednika Emanuela Makrona prema muslimanima.
Erdogan je čak doveo u pitanje njegovo mentalno zdravlje.
– Sve što se može reći šefu države koji na taj način tretira milione pripadnika različitih verskih zajednica je – prvo ispitaj svoje mentalno zdravlje – rekao je Erdogan.
Zbog takvih reči reagovala je Francuska koja je povukla svog ambasadora iz Turske.
“Komentari predsednika Erdogana neprihvatljive su. Vređanje i grubosti nisu način. Zahtevamo da Erdogan promeni politički smer, jer je njegova politika opasna u svakom smislu. Ne ulazimo u suvišne polemike i ne prihvatamo uvrede”, navodi se u saopštenju Jelisejska palate.
Erdogan je potom pozvao je Turke da nikada ne kupuju francusku robu.
Predlog zakona o borbi protiv “separatizma” u Francuskoj, čija meta je radikalni islam, treba da se nađe u parlamentu početkom decembra. Cilj je da se ojača sekularnost i konsoliduju republikanski principi.
Ali nameravana pojačana kontrola finansiranja džamija i zabrana pkolovanja imama u inostranstvu mogu dovesti do tenzija u odnosima sa Turskom. To je najnoviji na dugačkoj listi neslaganja Makrona i Erdogana, koji često uzima u zaštitu muslimanske manjine u svetu.
Među pitanjima u kojima Ankara i Pariz imaju dijametralno suprotne stavove su pitanje gasa u Sredozemnom moru, Libija, sukob u Nagorno-Karabahu.