U podnožju Karpata i Homoljskih planina, u zagrljaju plavog Dunava i zlatonosnog Peka, smestilo se Veliko Gradište. Izlazi na tri vode, a moćni Dunav povezuje ga sa svetom. U svom okrilju ima tri luke. Onu kraj žitnog trga, gde se i danas nalazi carinarnica, kao u zlatno trgovačko doba Srbije, Miloša Obrenovića i Miše Anastasijevića. Tu je i luka pored tvrđave Ram, čije su zidine obnovljene i u punom sjaju dočekuje mnoge goste, istraživače, putnike sa kopna i vode. Postoji i treća, mala i mirna luka na Srebrnom jezeru koja na predah prima turističke brodove i njihove radoznale putnike.
Obilje je lepote koju je priroda svila u ovaj kraj i razlila rekama koje ga okružuju. Dunav su kod Rama prelazili Kelti, Rimljani, Turci, Sloveni. Ovde je i Sveti Sava 1225. godine prešao u Banat i podigao manastir Bazjaš. Časopis “Nacionalna geografija” tvrdi da je najlepši zalazak sunca onaj koji se može pratiti sa obnovljenih zidina Ramske tvrđave.
A reporteri “Vesti” imali su tu čast da budu gosti ovog lepog kraja u istočnoj Srbiji, gde su nas ljubazni domaćini velikodušno dočekali. Dragan Milić, predsednik opštine Veliko Gradište, istakao je da želi da što više turista poseti ovo mesto i uveren je da, ko jednom dođe, uvek će se vraćati. Kako je rekao, Srebrno jezero jedno je od najlepših i najpoznatijih turističkih mesta Srbije.
– Posetioci imaju priliku da na tradicionalan način, skelom preko Dunava, uplove u Veliko Gradište kod Ramske tvrđave i nastave ka Srebrnom jezeru. Jezero svojom bogatom ponudom može da zadovolji potrebe i najzahtevnijih turista. Tu su, pre svega, duge i uređene plaže, kao i jedan od najlepših akva-parkova Srbije, zatim Nacionalni veslački centar, sportski tereni, kamp Miloša Teodosića, našeg proslavljenog košarkaša koji na Srebrnom jezeru obučava mlade, talentovane nade košarke – rekao je Milić, dok je Dajana Stojanović, direktorka Turističke organizacije Veliko Gradište, upoznala novinare s bogatom turističkom ponudom ovog kraja, istakavši da iz dana u dan raste broj turista.
Naš proslavljeni odbojkaš Slobodan Kovač istakao je da je opština uradila mnogo toga što se tiče sporta.
– Ja koji sam uvek u inostranstvu imam čime da se pohvalim i puno mi je srce. Imidž ovog kraja je sve lepši i bolji – rekao je Kovač.
I naša etno-umetnica Biljana Krstić često je na Srebrnom jezeru, gde dolazi kod kume, glumice Gorice Popović, koja svaki slobodan trenutak provodi u svojoj kući.
– Ovde je prelepo i obožavam da dođem. Sa Bistrikom sam održala koncert u Ramskoj tvrđavi i to je bilo nezaboravno. Taj osećaj ne može da se opiše, to treba doživeti. A zalazak sunca je nestvaran. Nadam se da će Veliko Gradište i okolina biti ponos Srbije – zaključila je Bilja Krstić.
Dunavska lepotica
Slikovita srednjovekovna tvrđava Ram, sa koje se pruža prelep pogled na Dunav, sagrađena je 1483. godine po nalogu sultana Bajazita Drugog, dede Sulejmana Veličanstvenog. Iz ovog perioda potiče legenda po kojoj je Bajazit, obilazeći svoje vojnike, zastao da se odmori na brežuljku sa koga se pružao lep pogled na Dunav i suprotnu ugarsku stranu. Sedeći tako na ihramu (kako glasi turski naziv za prostirku za molitve), on je zaspao. Kada se probudio osećao se kao preporođen. Posle je naredio da se na mestu njegovog ihrama sagradi tvrđava, koja je po ihramu i dobila ime.
Ramska tvrđava ima pet kula povezanih moćnim bedemima. Jedna od legendi kaže da je Romulov mlađi brat Rem, posle svađe s bratom, krenuo sa svojom suprugom Leticijom da potraži sebi najromantičnije mesto na svetu, kako bi tu nastavio svoj život. Danima su lutali, dok nisu došli do visoke stene sa koje se pogled pružao na veliku, moćnu, a potpuno mirnu reku. Stena pod njima isijavala je jarkocrvenom bojom, dok je reka poprimala ružičaste tonove. Očaran prizorom, pogledao je svoju voljenu Leticiju, čije je lice bilo obasjano jakom svetlošću, a boja njene kose poprimila je intenzivne tonove. U njihovim očima su se ogledale sve te divne boje i oni su u isti mah odlučili da na tom mestu naprave dom. Po Remu naselje i danas nosi naziv Ram.
Tvrđava je obnovljena 2019. godine i to je primer jedne od značajnijih turskih investicija u Srbiji.
Srpsko more
Na kraju našeg boravka na istoku naše zemlje proveli smo na Srebrnom jezeru, koje neretko zovu i “srpskim morem”. Ime je, kažu, dobilo po neobičnom sjaju vode u letnjim popodnevnim satima. Tada površina vode podseća na tečno srebro i pod suncem baca iskrice.
– Interesovanje turista za našu destinaciju je veliko i tokom leta, u vreme turističke sezone, nama su svi smeštajni kapaciteti popunjeni. Najveće gužve su za Prvomajske praznike i tokom letnjih meseci. Naša destinacija je pogodna za sve starosne kategorije, jer svako može da nađe nešto što ga ispunjava. Dolaze nam posetioci iz svih delova Srbije, ali i stranci, Rumuni, Francuzi, Nemci, Austrijanci – rekla je Dajana Stojanović.