Projekat je vredan oko 400 milijardi dolara, a u njemu učestvuju neke od najvećih banaka Starog kontinenta, kao i poznate tehnološke i energetske kompanije – “Dojče banka“, “Simens“, “E.On“, “ABB“, “Abengoa solar“, “Cevital“, “HSH Nordbanka“, “MAN Solar milenijum“, “Minhen Re“, “M+W Cander“, “RWE“ i “Šot solar“.
Konzorcijum, čije je sedište u Minhenu, planira da postavi ogromnu mrežu solarnih konvertora i mreža za prenos energije u celoj severnoj Africi i na Bliskom istoku. Projekat pored podrške nemačkog kancelara Angele Merkel, ima i podršku jordanskog princa Hasana i većine vlada u severnoafričkim državama. Deo energije dobijene od sunca koristilo bi lokalno stanovništvo, a ostatak bi bio prodavan Evropi.
Prva faza projekta predviđa izgradnju velikih solarnih polja na zapadu Sahare, i to korišćenjem CPS tehnologije (koncentrisana sunčeva energija) – parabolična ogledala usredsređuju sunčeve zrake na tankove sa vodom, koja postaje superzagrejana i pokreće parne turbine koje struju proizvode 24 sata dnevno, sedam dana u nedelji, 365 dana u godini. Struja bi u Evropu trebalo da bude prenošena visokotehnološkim kablovima uz izuzetno mali gubitak u prenosu.
“Došlo je vreme da tu viziju pretvorimo u stvarnost. To podrazumeva intenzivnu saradnju među brojnim partnerima i različitim kulturama, kako bismo stvorili zdrave temelje za održive investicije u obnovljive izvore energije i povezane mreže dalekovoda“, rekao je šef projekta Pol van Son.