On je optužio Erdogana da u Austriju uvozi tursku izbornu kampanju i da je time izazvao nemire.
"Imam pozdrave 77 miliona građana Turske. Kao narod smo uvek bili ponosni na vas, jer kada je vama bilo dobro, dobro je bilo i nama. Kada ste bili tužni, bili smo i mi", rekao je Erdogan u govoru pred oko 7.000 pripadnika turske dijaspore u dvorani i oko 10.000 ispred nje.
Sukobi na uliciDok je Erdogan držao govor u dvorani, više hiljada njegovih protivnika protestovalo je ulicama Beča i nakratko se sukobilo sa policijom. Učesnici demonstracija su se sukobili sa policijom, koja je bila prinuđena da primeni biber sprej. Razlog za "kratki sukob", kako je objasnio portparol bečke policije Roman Haslinger, bila je flaša koja je bačena iz kafića na povorku. |
Erdogan je podvukao da su "Turci u Evropi unuci sultana Sulejmana Veličanstvenog", dodajući da su došli u Evropu da osvoje "srca Bečlija" i da niko ne mora da ih se boji.
Za Evropu je Turska jedna važna alternativa, izlaz i jedini prolaz ka istoku, podvukao je on.
Turski premijer se osvrnuo i na privredni razvoj Turske.
Ranije se čekalo na čokoladu iz Evrope, a danas "u Turskoj ima više svega onoga što postoji u Evropi", naglasio je on, dodajući da je Turska počela čak da proizvodi i helikoptere.
Erdogan se osvrnuo i na druge stranke u Turskoj, posebno raniju vladu, koja je, kako je naglasio, diskriminisala žene koje su nosile marame i osobe koje su se posvetile islamskoj veri.
Turska je u istoriji, prema njegovim rečima, uvek bila usmerena ka zapadu, poručivši EU "da Evropa ne prestaje tamo gde se Dunav uliva u Crno more, već počinje gde Tigris ima svoj izvor".
Erdogan je dodao da se Turska ne meša u unutrašnju politiku drugih zemalja, izuzev ako raste rasizam i islamofobija, kada štiti prava svojih građana.
On je dijaspori u Austriji poručio da treba da se integriše u društvo, ali ne i asimiliše.