"Smatramo da je Deklaracija važan korak u suočavanju s prošlošću, odnosno sa istinom koja se dogodila u Srebrenici. Tamo se dogodio genocid i mislim da to postaje sve jasnije, kako gradanima Srbije tako i gradanima u Republici Srpskoj", rekao je Tihić za "Danas".
Prema njegovom mišljenju, donošenje Deklaracije važno i za suočavanje Srbije sa istinom o ratu u celoj BiH i to će, kako je rekao, pozitivno uticati i na javno mnenje i vlasti Republike Srpske, kako bi se jedna slična deklaracija donela i u parlamentu BiH.
To je, prema njegovoj oceni i važan korak ka poboljšanju odnosa Sarajeva i Beograda, odnosno ka unapređenju saradnje dve zemlje.
"Na dan kada je Skupština Srbije usvojila Deklaraciju o osudi zločina u Srebrenici, predsednik Boris Tadić mi je telefonirao i pozvao me da dođem u posetu Beogradu. Prihvatio sam poziv i najverovatnije ću u maju realizovati tu ideju", rekao je predsednik Doma naroda i lider Stranke demokratske akcije.
Upitan da li ima razumevanja za kompromisno rešenje srpske vladajuće koalicije o odsustvu termina genocid u tekstu Deklaracije, uz pominjanje presude Medunarodnog suda pravde, Tihić je rekao da je spominjanje presude MSP na najbolji način nadomestilo samu reč genocid.
"Čak, mislim da je bolje spomenuti presudu MSP nego upotrebiti samo termin genocid. Dakle, pominjanje presude je sadržajnije i, u tom smislu, zamena je dobra", smatra Tihić.
Tihić je, takođe, izneo stav da kada je reč o Srebrenici, u RS postoji promena, ali, kako je rekao, silaznom putanjom. Prema njegovim rečima, raspoloženje i svest o srebreničkom genocidu bila je na mnogo višem nivou 2005. godine, kada je predsednik bio Dragan Čavić, koji je formirao komisiju za istraživanje genocida u Srebrenici, i javno se izvinio.
"Od 2006. na delu je politika Milorada Dodika, koji neretko negira genocid ili se trudi da maksimalno relativizuje taj događaj. U svakom slučaju, Deklaracija će doprineti da pobede oni koji ne zastupaju stanovišta Milorada Dodika", rekao je Tihić.
On je još dodao da se i u Parlamentu BiH stalno radi na tekstu deklracije kojom bi se ovo telo odredilo prema Srebrenici, ali da je "jasno da nema spremnosti da se usvoji jedan takav dokument dokle god je Milorad Dodik na čelu RS".