Suarez “luđi” od Zidana i Maradone

0

Došli smo do kraja ovogodišnjeg Mondijala u Brazilu i opšti utisak je više nego pozitivan. Posebno su utakmice grupne faze po mnogo čemu dobile visoke ocene, viđeni su mnogi lepi golovi, uzbudljivi mečevi i sjajna atmosfera. Neizvesnosti i drame nije izostalo ni u samoj završnici, a rezultat polufinalne utakmice između Brazila i Nemačke (1:7) svakako će zauzeti posebno mesto u istoriji fudbala.
Nažalost, kao i u nekim prethodnim Mondijalima nije baš sve bilo ružičasto. Urugvajac Luis Suarez pobrinuo se da bude i skandala, nečega što je oduvek "krasilo" Svetska fudbalska prvenstva.
Suarez je tokom utakmice sa Italijom (1:0) ugrizao za rame protivničkog defanzivca Đorđa Kjelinija, zbog čega je Svetska fudbalska federacija (FIFA) protiv njega pokrenula postupak i na kraju donela najveću kaznu u istoriji Svetskih prvenstava.
Doskorašnji fudbaler Liverpula, koji će ove nedelje zvanično preći u Barselonu, suspendovan je iz fudbala na četiri meseca, a za reprezentaciju svoje zemlje neće moći da igra devet mečeva. Takođe, Luis Suarez će morati da plati i novčanu kaznu u iznosu od 100.000 švajcarskih franaka.
Njegova četvoromesečna suspenzija znači da neće moći da debituje za Barselonu do kraja oktobra.
Zbog ovako drastične kazne skandal Luisa Suareza ubedljivo je najveći u istoriji Svetskih prvenstava, iako su mnogi skandali obeležili takmičenja na Mondijalima. Jedan od najpoznatijih je "Božija ruka", gol koji je Dijego Maradona rukom postigao protiv Engleske u četvrtfinalu na Svetskom prvenstvu 1986. godine u Meksiku.
Sudija iz Tunisa Ali bin Naser mislio je da je Maradona loptu u gol Pitera Šiltona poslao glavom i priznao je pogodak. Argentina je tada pobedila sa 2:1 i plasirala se u polufinale, a kasnije i osvojila titulu.
Taj duel tada je bio više od fudbala, pošto su Argentina i Engleska bile u zategnutim odnosima zbog Folklandskog rata, četiri godine ranije. Maradona je rekao da je gol pravedan i da je loptu u mrežu smestila "pomalo Maradonina ruka, a pomalo božija ruka", nakon čega je gol tako i nazvan.
Kontroverzan, "fantomski" gol postigao je Džef Harst na Svetskom prvenstvu u Engleskoj 1966. godine u finalu protiv Zapadne Nemačke. O tom golu se verovatno najviše raspravljalo u istoriji fudbala.
U produžetku je bilo 2:2 kada je Harst snažno šutnuo loptu, ona je udarila u prečku i pala na travu, ali je bila dilema da li je prešla gol liniju. Engleski fudbaleri su tvrdili da jeste, a fudbaleri iz Zapadne Nemačke da nije. Odlučio je pomoćni sudija, koji je priznao gol.
Engleska je posle toga pobedila sa 4:2 i osvojila Svetsko prvenstvo, a kasnija brojna istraživanja pokazala su da lopta nije prešla gol liniju.
Svetsko prvenstvo u Nemačkoj, 2006. godine obeležio je francuski reprezentativac Zinedin Zidan. "Trikolori" su u finalu igrali protiv Italije, Zidan je iz penala doneo vođstvo svojoj ekipi u sedmom minutu, a izjednačio je Marko Materaci u 19. minutu. U regularnom delu nije bilo više golova, pa su igrani produžeci.
Zidan je tokom drugog produžetka, u 109. minutu, udario Materacija glavom u grudi, nakon čega je dobio direktan crveni karton. On je posle utakmice rekao da mu je italijanski fudbaler "vređao majku i sestru" i da to nije mogao da mu oprosti.
Bez njega, Francuska je izgubila posle penala 3:5, a to je bila Zidanova poslednja profesionalna utakmica.
Tokom Svetskog prvenstva 1982. godine u Španiji pričalo se da su Zapadna Nemačka i Austrija namestile utakmicu rezultatom 1:0, koji je odgovarao obema ekipama. To je bila poslednja utakmica u grupi i samo
je taj rezultat garantovao da će obe ekipe proći dalje, a ispasti Alžir.
Nemci su poveli u 10. minutu i posle toga se na utakmici ništa nije dešavalo. FIFA je posle tog meča odlučila da se poslednje utakmice u grupi igraju u isto vreme, kako bi se izbegli "džentlmenski sporazumi".
Na istom Svetskom prvenstvu pamti se i brutalan faul nemačkog golmana Tonija Šumahera nad francuskim fudbalerom Patrikom Batistonom, koji je ostao nekažnjen. Osam godina kasnije obrukao se slavni Holanđanin Frank Rajkard kad je pljunuo nemačkog golgetera Rudija Felera pošto su prethodno obojica zaradili crvene kartone.
 

Top 5
1. Luis Suarez (Urugvaj) 2014.
2. Zinedin Zidan (Francuska) 2006.
3. Dijego Maradona (Argentina) 1986.
4. Džef Harst (Engleska) 1966.
5. Frank Rajkard (Holandija) 1998.

Kad ne grize, igra rukom
Ko je zaboravio, za kraj podsećanje da je Luis Suarez akter još jedne kontroverzne situacije, koja se dogodila pre četiri godine u Južnoj Africi.
Tada je na gol liniji namerno rukama odbranio siguran pogodak i pobedu Gane za polufinale. Zaradio je tom prilikom crveni karton, ali je ispao heroj u svojoj zemlji pošto Asamoa Đan nije uspeo da realizuje jedanaesterac, da bi Urugvaj kasnije pobedio u penal-seriji.

Naslednik Olivera Kana
Luisu Suarezu je ovo treći put u karijeri da grize protivnika. On je 2010. godine, dok je igrao za Ajaks ugrizao fudbalera PSV Ajndhovena Otmana Bakala, zbog čega je bio suspendovan na sedam utakmica, a prošle godine ugrizao je za ruku fudbalera Čelzija, našeg Branislava Ivanovića, zbog čega je pauzirao 10 mečeva.
Inače, Urugvajac nije jedini koji grize u svetu fudbala. Prvi je nešto slično uradio čuveni nemački golman Oliver Kan još 1999. kad je "napao" Hajka Herliha na meču između Bajerna i Borusije iz Dortmunda.
Posle Kana u "akciji" je bio i bivši engleski reprezentativac Džermjen Defo kad je 2006. u londonskom duelu između njegovog Totenhema i Vest Hema ugrizao za rame Argentinca Maskerana.

Tamna soba sa velikim zlim vukom
Legendarni brazilski fudbaler Ronaldo smatra da je ponašanje Luisa Suareza bilo strašno.
– Ljudi moraju da budu odgovorni i da snose odgvornost za ono što urade na utakmici. Moraju da budu kažnjeni za takve stvari – rekao je Ronaldo i dodao da on nikada nije ujeo protivnika.
– Ali znam da to boli. Moja deca su znala da me ujedu i zbog toga sam ih kažnjavao. U mojoj kući se ta kazna zvala ‘tamna soba sa velikim zlim vukom’, a pretpostavljam da je za odrasle kazna od četiri meseca bez fudbala to isto – naveo je Ronaldo, koji je dva puta bio svetski šampion sa Brazilom, 1994. i 2002. godine.

Tražili dokaze od Špigela o nameštanju
Još jedan skandal je bio u najavi, ali je to najverovatnije bio samo pokušaj da se podigne tiraž.
Naime, FIFA je zatražila od nemačkog magazina Špigela da dostavi dokaze povodom navoda da je u Brazilu bilo nameštenih utakmica.
Špigel je tokom SP izvestio da je osuđenik za nameštanje utakmica Vilson Perumal predvideo da će Kamerun izgubiti od Hrvatske sa 4:0 i da će u prvom poluvremenu ostati sa igračem manje.
Direktor bezbednosti FIFA Ralf Muške rekao je da su takvi navodi doveli u pitanje integritet Svetskog prvenstva i da je to ozbiljna optužba.
– FIFA je pratila sve dosadašnje utakmice na Svetskom prvenstvu i nema naznaka da je bilo manipulacija pri klađenju na bilo koji susret – rekao je Muške novinarima u Rio de Žaneiru.
Perumal je negirao da je predvideo detalje koje je objavio Špigel.

FIFA potvrdila suspenziju
FS Urugvaja i Luis Suarez su se žalili na rigoroznu kaznu FIFA, ali je svetska kuća fudbala prošle nedelje potvrdila četvromesečnu suspenziju najboljem urugvajskom fudbaleru, koji je ugrizao Italijana Đorđa Kjelinija.
Urugvajcima i Suarezu ostaje još samo da podnesu žalbu Sudu za sportsku arbitražu (CAS) u Lozani, koji će doneti konačnu odluku.

 

Adidas ga se odrekao
Poznati nemački proizvođač sportske opreme Adidas saopštio je da do kraja Mondijala više neće koristiti reklamu u kojoj se pojavljuje Luis Suarez.
"Adidas u potpunosti podržava odluku koju je donela FIFA. Za nas je Suarezovo ponašanje neprihvatljivo i moramo da ga podsetimo da od igrača sa kojima imamo ugovor očekujemo određene standarde u ponašanju. Nećemo više koristiti Suareza u marketinške svrhe tokom Mondijala", navodi se u saopštenju Adidasa.
Isto je učinio hoš jedan Suarezov sponzor, 888poker, koji je naveo da "neće tolerisati nesportsko ponašanje".

 

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here