Pexels.com

Muškarci i osobe koje glasno pričaju šire Covid-19 lakše nego žene i osobe koje tiše pričaju, pokazala je studija koju su sproveli istraživači sa Univerziteta Kolorado.

Njihov istraživački tim analizirao je emisiju respiratornih aerosola kod zdravih pojedinaca različitih starosnih grupa i pola dok su razgovarali i pevali u kontrolisanom laboratorijskom okruženju.

Merili su koncentracije čestica između 0,25 i 33 mikrometra kod 63 učesnika starosti od 12 do 61 godine, a praćena je glasnoća govora i količina izdahnutog ugljen-dioksida. Sve su to merili i kod pojedinaca sa maskama i kod onih bez maski.

Istraživači su zaključili da se pevanjem proizvodi 77 odsto više aerosola nego pričanjem, odrasli proizvode 62 odsto više aerosola nego maloletnici, a muškarci 34 odsto više aerosola nego žene.

Međutim, nakon uzimanja u obzir glasnoće govora i količine izdahnutog ugljen-dioksida, razlike u godinama i polu bile su slabije i više nisu bile statistički značajne.

“Da li je pevanje gore od govora kada je reč o tome koliko se čestica emituje? Prema studiji – da. Što se glasnije priča ili peva – to su emisije veće”, stoji u objavi Univerziteta.

Dokazi ukazuju na to da prenos aerosola igra važnu ulogu u širenju virusa SARS-CoV-2, odnosno Covid-19, navode istraživači u svojoj studiji.

Oni takođe ističu da bi trebalo dodatno da se istraži kako glasnoća govora i količina izdahnutog ugljen-dioksida utiču na širenje zaraze u zatvorenom prostoru.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here