Navršilo se šest meseci otkako je Australija otvorila granice kako bi ponovo primila međunarodne turiste u zemlju. Ipak, brojke su i dalje znatno niže u odnosu period pre korone.
Podaci Australijskog biroa za statistiku (ABS) pokazuju da je u junu u Australiju stiglo 275.300 “kratkoročnih“ inostranih posetilaca. U junu 2019. bilo ih je 660.340.
Ministarstvo unutrašnjih poslova potvrdilo je da trenutno čeka na vizu 13.700 “bekpekera“, koji su dolazili pomoću “rad-odmor“ vize.
Takođe, postoji 70.060 “bekpekera“ s važe
im vizama van Australije, koji bi mogli da putuju i rade ovde ako žele, ali su odlučili da se drže podalje.
To je skoro 84.000 potrošača i potencijalnih radnika koji nisu prisutni, u vreme kada Australiji trebaju i jedni i drugi.
Stručnjaci iz industrije smatraju da postoji više razloga za manji broj turista.
Visoke cene i nedoslednost letova je jedno. Zatim, tu su kašnjenja u vladinoj obradi viza.
Kontinuirana kovid ograničenja na tradicionalnim tržištima velikog obima, kao što su Kina i Japan još jedan su razlog. Tu je i spor povratak brodova za krstarenje nakon višestrukih problema, povezanih s kovidom.
Čak i povratak turista na izuzetno atraktivne lokacije, kao što je Veliki koralni greben, daleko je od nekadašnjih brojki.
Prema rečima turističkih radnika, u pomenutom području boravi svega 15 odsto stranih gostiju u odnosu na period pre kovida.
I drugi u ovom sektoru kažu da su to uglavnom domaći gosti, koji još oklevaju da putuju u inostranstvo.
Spori oporavak međunarodnih dolazaka samo je jedan od problema koji ometaju oporavak sektora nakon kovida, ocenjuju stručnjaci.
S druge strane, postoji teškoća koja je konstantna – nedostatak osoblja.
Mnoga ve
a odmarališta, ugostiteljska mesta i tradicionalne turističke oblasti rade s ograničenim kapacitetom, upravo zbog nedostatkom putnika, “bekpekera“, koji bi popunili ova radna mesta.
Ministarstvo unutrašnjih poslova saopštilo je da je obrada zahteva za vizu prioritet za vladu i da radi na smanjenju vremena obrade i broja podnetih zahteva za vizu.