Zato su potpuno razumljive najave gradskih vlasti da će pitanjima odnosno problemima stranaca prilaziti sa daleko više ozbiljnosti nego prethodnih godina.
Klaus Luger, pomoćnik gradonačelnika i čovek koji je već godinama zadužen za integracionu politiku u Lincu potvrđuje da će mnogi stranci, pogotovo oni koji nisu dugo stanovnici grada na Dunavu ali i oni koji su tu duže vreme, morati da obrate pažnju na znanje nemačkog jezika.
”U gradskim strukturama imenovali smo referenta za integraciona pitanja. U martu ćemo izaći sa jednim obuhvatnim i preciznim programom za strance. Naš cilj biće pre svega poboljšanje znanja nemačkog jezika kao i nivo obrazovanja. Tražićemo mogućnost da mladi lakše izaberu budući poziv, ali sve će biti vezano za obrazovanje odnosno znanje”, ističe Luger.
Osim toga ima još problema. Tako je u određenim delovima grada gde ima doseljenika komunalna politika loša i tu takođe treba da se nađu odgovarajuća rešenja. U svakom slučaju biće, kako kaže Luger, dosta posla, ali sve ovo zahteva ogromna novčana sredstva.
"S obzirom da je sam grad već u dugu od oko 300 miliona evra sigurno će to uticati na izdavanje i za navedene probleme. Zato će finansijska politika takođe biti stroga pa će projekti za strance biti pod ‘budnim okom’ gradskih vlasti", istakao je Klaus Luger.
(Opširnije u štampanom izdanju "Vesti" za 05.01.)