UVEK PROTIV DOŠLJAKA: Kaspar Bader
Rukovodstvo Švajcarske narodne partije (SVP), pokretač organizovanja referenduma za zabranu minareta, zadovoljno je odlukom građana, ali i ne i reakcijama koje su kasnije usledile. Funkcioneri su na stranačkom sastanku proslavili pobedu, ali ne u onako dobrom raspoloženju kako su zamislili. U prvom planu su bile negativne reakcije na objavljene rezultate, koje su kod jednog dela članova SVP izazvale bes. Vrh partije je brzometno prebacio švajcarskom parlamentu da ne prihvata odluku naroda.
Tužbe u Strazburu?Kritičari rezultata referenduma objašnjavaju da su Švajcarci glasali protiv minareta iz neznanja i straha. Drugi kažu da su mnogi bili ubeđeni da će ishod referenduma biti drugačiji, pa su ostali kod kuće. Sigurno je da to nije bio najsvetliji momenat za neposrednu demokratiju jer je Švajcarska u svet poslala poruku spornu sa stanovišta poštovanja ljudskih prava. Već su najavljene tužbe Sudu u Strazburu. |
Na dnevnom redu tog skupa bila su i pitanja porodice i poreza, ali su ona takoreći skrajnuta jer su se prisutni isključivo bavili spomenutom odlukom naroda. Pitanje stranaca u Švajcarskoj biće, kako je rečeno, glavna tema kampanje pred iduće parlamentarne izbore u 2011. godini.
– Za nas je slučaj jasan. Celokupna politika prema strancima ide nizbrdo, izjavio je šef frakcije narodnjaka Kaspar Bader. On je dodao da članovi narodnjačke partije neće dozvoliti da se odluka naroda dovodi u pitanje i upozorio na već doneti stav da će nastaviti da vode kampanju koja će se ticati "svih kategorija doseljenika".
Za Badera je stvar jasna: švajcarskom narodu je dosta izveštaja o stalnom povećanju broja azilanata i onih o porastu kriminala među strancima. Narodnjaci će se baviti i pitanjem porasta nataliteta, kao i odnosom zemlje prema Evropskoj uniji.
– Naša vlada se udružila sa Evropom, kritički je primetio predsednik partije Toni Bruner.
– To su diktatori, uzbuđeno je reagovao Kristof Bloher.
Njih dvojica su, kao i većina učesnika u debati, prebacili švajcarskom parlamentu da pokušava da "oskrnavi" rezultata referenduma i da radi protiv sopstvenog naroda.
– Zagovornici Evrope, prijatelji fundamentalista i ostali tolerantni su zapravo protiv netolerantnih. Pokažimo im odavde hrabrost i snagu, poručio je Pirmin Švander.
Funkcioneri Švajcarske narodnjačke partije su nezadovoljni vestima koje su stizale i iz sopstvene zemlje oko rezultata referenduma. Ministarka inostranih poslova Mišlen Kalmi-Rej je upozorila da se "više ne može garantovati sigurnost zemlje zbog referenduma koji ne dozvoljava izgradnju minareta".
Ona je dodala da "svaka šteta nanesena u zajedničkom suživotu različitih kultura i vera, dovodi u
StatistikaU Švajcarskoj živi oko 400.000 muslimana, a u zemlji postoje četiri minareta. Ideja o pokretanju referenduma se javila kada su u gradu Langentalu, severno od Berna, muslimani želeli da sagrade novi minaret. Ove građevine su u novije vreme izgubile raniju svrhu pozivanja na molitvu. |
opasnost našu sigurnost" i posebno upozorila na to da je u muslimanskom svetu narastao gnev zbog takve odluke.
Narodnjaci su poručili da država mora da uvaži odluku sopstvenih građana, dok je parlament zbunjen. Deo parlamentaraca je izjavio da je tek nakon referenduma shvatio kako je pre tog čina morala da se povede javna rasprava.
Član parlamenta i ključni čovek u borbi protiv izgradnje minareta, Urlih Šluer, naveo je da su za njega "minareti simbol šerijatskog zakona", dodavši da se SVP ne dvoumi oko toga.
Švajcarska je hrišćanska zemlja, dovoljno tolerantna da dopusti svim ljudima drugih vera da u tišini svog doma i svojih dosad izgrađenih hramova, ispovedaju šta god hoće. Oni "pravi" Švajcarci, narodnjaci, sada postavljaju granicu, rekao je Šluer pominjući pri tom neophodnu zaštitu od mogućeg islamskog fundamentalizma.