Investitori se generalno nalaze u uslovima krize i teško se odlučuju na nova ulaganja, ali Srbija je ipak uspela da i pored svih dešavanja u vezi s kovidom, ali i ratom u Ukrajini nastavi da privlači strane direktne investicije. Godina za nama ostaće upamćena kao rekordna kad je reč o prilivu stranih direktnih investicija i Srbija je očuvala status poželjne investicione destinacije.
Strane direktne investicije su prema operativnim podacima Narodne banke Srbije (NBS) iz decembra iznosile između 4,3 i 4,4 milijardi evra. Kao i prethodnih godina, više od polovine priliva u 2022. bilo je usmereno u razmenljive sektore, a najviše u prerađivačku industriju, koja je ključni izvozni sektor srpske privrede.
Prema podacima NBS, u prvih devet meseci priliv strane direktne investicije u Srbiji bio je 2,8 milijardi evra, a gledano po zemljama ubedljivo najviše je bilo iz Kine, malo iznad milijardu evra. Na listi zemalja porekla najvećih investicija sledi Velika Britanija sa 260,7 miliona evra, zatim Nemačka sa 247,6 miliona, dok je Japan na četvrtom mestu sa investicijama vrednim oko 200 miliona evra. Na petom mestu je Slovenija sa investicijama od 166,6 miliona evra, pa sledi Austrija odakle je stiglo 163,7 miliona i Švajcarska sa 162,6 miliona evra. Priliv se registruje i iz Kipra i iz te zemlje je procenjen na 185 miliona evra. Na listi najvećih investitora u Srbiji nalaze se još i Holandija, BiH, Irska, Rusija, Mađarska i Italija.
Nisu zanemarljive i investicije iz SAD i podaci centralne banke pokazuju da je u prva tri tromesečja ove godine u Srbiji investirano oko 95 miliona evra iz te zemlje. Iz Amerike u 2023, Srbija može da očekuje znatno više investicija, a to je potvrdio i Kristofer Hil, ambasador SAD u našoj zemlji, jer je u poruci na društvenim mrežama poručio da američke kompanije u Srbiji vide inspiraciju.
– Uopšte se ne dovodi u pitanje da će biti još više investicija u 2023. Američke kompanije vide šta se dešava u Srbiji i u tome vide inspiraciju – napisao je on u poruci.
Hil je ranije izjavio da su američki investitori zainteresovani za ulaganje u nove i tehnološki savremene energetske kapacitete u Srbiji, pre svega u oblasti obnovljivih izvora energije.
Da ćemo ove godine nastaviti da budemo privlačna investiciona destinacija i drugim zemljama naslućuje se i iz najava Privredne komore Srbije koja je saopštila da je Katar veoma zainteresovan za ulaganja i saradnju sa Srbijom i da je posebnu pažnju sultanu Al Alseriu, zameniku Fonda za razvoj Katara, privukao projekat inovativnih zdravstvenih usluga.
Profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Ljubodrag Savić kaže da za njega uopšte nije iznenađenje informacija da je Srbija ostvarila rekord u privlačenju stranih direktnih investicija jer je u zemlji stvoren takav ambijent da se investitori osećaju sigurno.
– Srbija ima predvidiv ambijent, bez promena i investitori tačno znaju šta ih očekuje. Strane investitore pri tom držimo kao malo vode na dlanu i stimulišemo subvencijama koje nisu tako male – kazao je Savić za “Vesti”.
On je naglasio i da to što Srbija ima sklopljene povoljne energetske aranžmane koji su u sadašnjim uslovima posebno važni, ali i dobre trgovinske veze veliki su razlozi što je zemlja privlačna stranim investitorima.
– Imamo stabilnu ekonomsku politiku, stabilan kurs evra, kao i kvalitetnu, disciplinovanu, ali pri tom jeftinu radnu snagu. Investitorima je jako važna i putna infrastruktura na kojoj smo dosta prethodnih godina uradili, a sa gradnjom puteva neposustajemo – zaključuje Savić.
Najveća ulaganja u prerađivačku indistriju
Prema podacima centralne banke Srbije, gledano po oblastima u prvih devet meseci 2022, strane direktne investcije su najviše ušle u prerađivačku industriju 1,3 milijardi evra, a tu je dominantna proizvodnja guma i plastike sa 444 miliona i proizvodnja motornih vozila sa 294 miliona evra. U građevinarstvo su stranci prošle godine uložili 999 miliona evra, a u trgovinu na veliko i malo uključujući i popravku automobila 300 miliona evra, dok je u poslovanje sa nekretninama uloženo 226 miliona evra.
Veliko interesovanje iz Nemačke
I nemačka ambasadorka u našoj zemlji Anke Konrad (na slici) smatra je da je “saradnja Srbije i Nemačke važna i za budućnost Evrope”. Ona je izjavila da je interesovanje nemačkih kompanija za ulaganje u Srbiju i dalje veliko, i da kompanije same donose odluku o tome gde će investirati, prema najpovoljnijim uslovima za ulaganja i da vVlada na to ne utiče.