Proširenje sankcija EU protiv Rusije, a i eventualni dalji embargo Moskve imalo bi po Austriju dalekosežne posledice, veće nego što je sadašnja povećana ponuda i pad cena voća i povrća, ocenjuje bečki dnevnik "Prese".
Prema Privrednoj komori Austrije (PKA), oko 55.000 radnih mesta direktno ili indirektno je povezano trgovinom s Rusijom. Dosadašnji ruski embargo na uvoz namirnica doveo je do pojedinačnih gubitaka, ali su posledice ostale jer mnoga preduzeća, pogađaju indirektne posledice.
Banke su zabrinute
|
Takođe, Austrija veoma zavisi od energenata iz Rusije. Ukoliko bi Rusija, kao reakciju na sankcije, obustavila ili smanjila isporuke gasa, to bi posebno pogodilo Austriju, koja se snabdeva sa 56 odsto ruskog gasa.
Da bi Austrija bila spremna za dalje pooštravanje sankcija, prema PKA, potreban je krizni paket.
Taj paket bi trebalo da sadrži garancije i obaveze kao što su fondovi za radnike koji su ostali bez radnog mesta u pogođenim preduzećima, ocenio je predsednik PKA Kristof Lajtl koji odbija trgovinski rat sa Rusijom.
Austrija je ekonomski tešnje povezana s Rusijom nego mnoge druge zemlje EU.
Rusija je deseto najvažnije izvozno tržište i oko 1.200 austrijskih preduzeća snabdeva robom Rusiju u vrednosti od oko 3,5 milijardi evra. Devet odsto od toga su bile namirnice.
Prvo je gradski turizam osetio posledice sankcija protiv Moskve, a sada i skijaški centri strepe od izostanka gostiju iz Rusije. Oko 70 odsto noćenja u periodu od novembra do aprila u skijaškim centrima pokrajina Tirol i Salcburg ostvaruju obično Rusi.