I pored toga što su mnoge evropske zemlje zbog širenja virusa korona najavile preventivne mere na svojim graničnim prelazima, u praksi se to i dalje ne dešava. U ovo su se uverili i reporteri “Vesti”, koji su na Beogradskoj autobuskoj stanici u petak sačekali nekoliko autobusa koji su dolazili iz Nemačke.
Na peronu nije bilo posebne gužve, a zaposleni su nam rekli da se saobraćaj sa evropskim zemljama od pojave virusa korona drastično smanjio.
– Neki prevoznici su dobili preporuke da nose zaštitne maske i rukavice, ali uglavnom toga nema – kažu zaposleni.
I među onima koji su čekali malo njih je bilo sa maskama. Mi smo tokom nekoliko sati zabeležili samo tri osobe koje su se kretale sa maskama.
Bez takve vrste zaštite bili su i svi putnici koji su došli iz Nemačke.
Niko ne nosi maske
Jednoglasni su da im niko na polasku nije rekao za mere prevencije, a da tokom puta dugog dvadesetak časova nije bilo nikakvih redovnih ili vanrednih zaustavljanja ili medicinskih pregleda.
– Tokom celog puta na graničnim prelazima ka Srbiji nije bilo ni zadržavanja, a niti smo videli ljude u kombinezonima ili sa maskama na licu. Duže smo se zadržali jedino na granici sa Mađarskom i mislim da je samo jedan njihov carinik nosio masku, dok ostali nisu – kaže Dragutin Ristić, koji je stigao iz Hamburga.
I ostali putnici iz ovog autobusa kažu da ni pre, a ni tokom puta nisu naišli na veće mere medicinske zaštite.
– Dolazimo iz Minhena i nikakvih zdravstvenih kontrola nismo videli, niti nas je neko posebno pregledao. Nigde nismo videli da nose maske. Mislim da je samo jedna žena koja je pregledala pasoše na mađarskoj strani imala tu masku. Međutim, zbog straha od virusa korona koji se uvukao u stanovništvo vozili smo se u polupraznom autobusu – pričaju Divna i Metodije Andrejević.
Zoran Krstić, jedan od konduktera u firmi Turing koja vozi na liniji Hamburg-Beograd, kaže da je broj putnika drastično opao.
– Sada smo prevezli samo 24 putnika. Verovatno strah i činjenica da se najavljuju brojna ukidanja polazaka, pa ljudi ne znaju kako bi se vratili u Nemačku – ističe Krstić i dodaje da na granici nisu imali nikakvih problema s obzirom na to da dolaze iz jedne od zemalja koju je zahvatila pandemija virusa korona.
– Prešli smo granicu na Bačkom Bregu i sve je prošlo bez ikakvih problema. Naša policija upozorava putnike i vozače na opasnost od virusa i to je sve. Kroz Evropu nismo imali takva upozorenja, ali naravno da smo i sami pazili i zbog bezbednosti putnika, ali i naše lične – priznaje Krstić.
I na autobuskoj liniji iz Frankfurta, na kojoj se obično tražilo mesto više, sada je tek polovina od mogućeg broja putnika.
Slaviša Popović je iz Minhena krenuo u rodno Kladovo i sem gužve u Mađarskoj nije bilo nikakvih zaustavljanja ili provera.
– Između Mađarske i Austrije nema gužve, a u Mađarskoj sam video da kontrolišu, ali ne sve, već valjda nasumično jer naš autobus nisu proveravali – priča Popović.
Bez zabrane putovanja
On kaže da je u Nemačkoj situacija trenutno pod kontrolom i da nisu na snazi zabrane putovanja.
– Slušao sam preporuke iz Srbije, ali u Nemačkoj, verujte, nikoga nisam video da nosi masku, baš nikog. Jedino što sam video nekoliko Kineza i to je sve.
Jedini sagovornik “Vesti” koji će se odmah prijaviti najbližoj zdravstvenoj ustanovi zato što dolazi iz zemlje koja je označena kao rizična jeste Aleksandar Stokanić, koji je stigao iz Tibingena.
– Nije bilo nikakvih kontrola ni duž puta ni na graničnom prelazu. U Nemačkoj počinje da se diže tenzija zato što se i povećava broj zaraženih, pa vlasti počinju da uvode neke mere. Među Srbima na sreću niko nije zaražen, a u gradu je evidentirano 50 slučajeva – navodi Stokanić, koji će i pored toga što nema nikakvih simptoma bolesti ipak otići da se prijavi i da se testira.
Milan Vučković, vozač redovne autobuske linije iz Frankfurta, kaže da im na nivou preduzeća još nije stiglo nikakvo obaveštenje da povećaju stepen zaštite, bilo da je reč o njima ili o putnicima.
– Ukoliko dođe do pandemije, pretpostavljam da će biti propisane posebne mere, kojih ćemo se pridržavati – poručuje Vučković.
Sve manje putnika
Radiša Đurić, vlasnik prevozne firme Firga trans iz Matcingena u Švajcarskoj, za “Vesti” kaže da su svi autobusi i kamioni upućeni na granični prelaz Horgoš i da se na tom prelazu stvara velika gužva.
– Mi smo stigli u sedam ujutro i čekali smo do 14 časova. Granicu može da pređe samo onaj koji ima srpsku ličnu kartu ili pasoš, ostale putnike sa crnogorskim, makedonskim i EU pasošima vraćaju. Srpski državljani dobijaju formulare koje svako treba da popuni i da se javi u mestu boravka najbližoj zdravstvenoj ustanovi. Ako doktori ustanove da neko ima simptome virusa korona, zaustavljaju ga i stavljaju ga u karantin. Što se tiče putovanja, smanjuje se broj putnika. Nama je za polazak 13. marta rezervacije otkazalo 10 putnika – navodi Đurić.