Stradalo 239 ljudi

0

Avion Malejža erlajnsa strušio se juče rano ujutro po lokalnom vremenu, pretpostavlja se u Tajlandskom zalivu, 153 milje od ostrva To Ču, koje pripada Vijetnamu. Šanse da je bilo ko od 227 putnika i 12 članova posade preživeo su minimalne.
Nacionalna aviokompanija Malezije je objavila da je kontrola letenja u Subangu, u Maleziji, poslednja imala radarski kontakt s avionom dva sata posle poletanja. Sledeća na ruti je bila kontrola na aerodromu "Ho Ši Min" u Vijetnamu i verovatno je da su ti kontrolori i prijavili nestanak aviona s radara. Akciju potrage za avionom, zapravo olupinom, odmah je naredio vijetnamski admiral Bgo Van Pat, a njemu su u pomoć priskočile i avijacija i mornarica Malezije i Kine. Naime, reč je o kod šer letu Malejža erlajnsa i Čajna Sadern erlajnsa i 153 putnika su bili Kinezi. Na letu su, inače, bili putnici iz 15 država.

Siguran avion
Boing 777 se proizvodi od 1994. i smatra se jednim od najbezbednijih širokotrupnih aviona na svetu. Do sada su pala dva B777, i to južnokorejska Azijana kad je avion sa 307 putnika greškom pilota udario u prag piste u San Francisku. Poginulo je troje putnika, od kojih je jednog zapravo ubio spasilački kamion. Pre toga, samo je još Britiš ervejz imao udes kad je avion na letu iz Pekinga u finalnom prilazu izgubio potisak u motorima u pao na 305 metara pre piste u Londonu. Tada niko nije ni povređen.

Avion je iz Kuala Lumpura prema Pekingu poleteo 40 minuta posle ponoći i trebalo je da šest sati kasnije sleti u glavni grad Kine. Letelica je imala goriva za sedam i po sati leta, a kako se nigde nije prinudno spustila, izvesno je da se srušila u more. Reč je o boingu 777-200, koji je malezijskoj kompaniji isporučen 2002. godine. On se smatra jednim od najbezbednijih širokotrupnih aviona na setu.
Pored traganja za olupinom i eventualnim preživelim, spasioci i specijalni timovi vazduhoplovnih vlasti Malezije i Vijetnama tragaju paralelno i za tzv. crnim kutijama. Jedna od njih snima razgovore u kokpitu i vezu koju je posada održavala sa kontrolorima letenja, a druga parametre aviona, tako da će se uzrok nesreće znati tek kad se crne kutije pronađu. To, međutim, neće biti nimalo lako uzevši u obzir da je avion verovatno pao u more.
Crne kutije imaju u sebi bateriju i antenu koja odašilje radio-signal izvesno vreme, kako bi istražitelji mogli do njih da dođu, ali kako su verovatno na velikoj dubini, veliko je pitanje da li će se do njih i stići.
Po navodima čelnika Malejža erlajnsa, kapetan na ovom letu bio je Zahari Ahmad Šah (53), iskusni kapetan koji je u kompaniji od 1981. i iza sebe ima 18.365 sati letenja. Prvi oficir je bio Farik Ab Hamid (27), koji za Malejža erlajns leti od 2007. i ima upisanih 2.763 sata letenja.

 

Sumnja u teroriste?
Prema preliminarnim informacijama avion je postigao krstareću visinu od 10.700 metara kad je odjednom naglo izgubio visinu i pravac.
– Veoma sam iznenađen. Izuzetno je retko da avion ima udes, a da sistemi i posada prethodno ne prijave problem – kaže Mohan Ranganatan, stručnjak za vazduhoplovnu bezbednost.
Ovaj podatak je podstakao teoriju da je možda avion žrtva terorističkog napada, ali je to nedokazivo u ovom trenutku. Čak i da je avion tako velikog raspona krila izgubio oba motora istovremeno, mogao bi da krstari i više od 100 milja, a svakako bi posada mogla da prijavi problem.

 

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here