Ministri spoljnih poslova zemalja članica NATO raspravljaće na predstojećem sastanku o mogućnosti trajnijeg povećanja broja pripadnika misije KFOR na Kosovu, izjavio je u Briselu generalni sekretar alijanse Jens Stoltenberg.
– Nedavno smo povećali prisustvo na Kosovu slanjem 1.000 dodatnih vojnika. Sada procenjujemo da li to treba da bude trajnije povećanje – rekao je Stoltenberg na konferenciji za novinare dan uoči početka dvodnevnog sastanka šefova diplomatija NATO u Briselu.
NATO je povećao prisustvo na Kosovu posle sukoba naoružane grupe Srba i kosovskih policajaca 24. septembra u selu Banjska.
Stoltenberg, koji je prošle nedelje posetio i Beograd i Prištinu, u sklopu zapadnobalkanske turneje, ponovio je da NATO poziva obe strane da se dobronamerno angažuju u dijalogu uz posredstvo EU.
– Takođe verujemo da bi predlog za Zajednicu opština sa srpskom većinom (koji je zapadna petorka u oktobru predstavila stranama) mogao da bude važan korak napred u usmeravanju dijaloga u konstruktivnijem smeru – kazao je Stoltenberg.
Naveo je da je i u Beogradu i u Prištini poručio da obe strane moraju da se uzdrže od zapaljive retorike i od poteza koji bi mogli da povećaju tenzije u regionu.
Stoltenberg je rekao da će na sastanku biti reči i o „secesionističkoj i retorici koja izaziva podele“ u Bosni i Hercegovini i „zlonamernim pokušajima da se podstakne neslaganje, uključujući one od Rusije“.
O načinima za jačanje stabilnosti na Zapadnom Balkanu ministri članica NATO-a razgovaraće zajedno sa šefom evropske diplomatije Žozepom Boreljom, dodao je Stoltenberg.
U fokusu sastanka ministara biće ruski rat protiv Ukrajine i rat Izraela i palestinskog Hamasa u Pojasu Gaze.
Косово и Метохија је територија под ингеренцијом међународних снага Кфор-а, које делују по резолуцији СБ 1244. Одлуке о повећању снага Кфора вероватно је донео СБ, а Столтенберг сада то спроводи. Битно је да се зна јасно шта је међународно право, а шта претензије окупатора…