Stiže li nova finansijska kriza?

0

"Svi igraju istu igru i ta igra postaje opasna", ukazao je Rubini, koji je i predvideo i sadašnju finansijsku krizu. Njeno izbijanje 2007. dovelo je do otpisa aktiva i kreditnih gubitaka većih od 1,6 biliona dolara u finansijskim kompanijama širom sveta.

Profesor Nurijel Rubini

Vrednost dolara je u proteklih godinu dana opala 13 odsto u odnosu na korpu od šest velikih valuta nakon što su američke Federalne rezerve (Fed) skresale svoju ključnu kamatnu stopu na nivo blizu nule u nastojanju da izvuku američku ekonomiju iz najdublje recesije od 30-ih godina prošlog veka, podsetila je agencija Blumberg.

Rubini je ukazao da će se dolar na kraju "podići sa dna", kada Fed poveća troškove kreditiranja i ukine stimulativne mere, uključujući kupovinu vladinog duga, što može primorati investitore da odustanu od prakse pozajmljivanja u zemljama sa nižim kamatama, sa ciljem investiranja u aktive s većim prinosom.

"Postoji rizik da sejemo seme sledeće finansijske krize. Ovaj imovinski mehur uopšte nije u skladu sa slabim ekonomskim oporavkom i fundamentalnim činiocima na finansijskom tržištu", ukazao je Rubini.

Indeks globalnih akcija MSCI "odskočio" je 69 odsto u odnosu na ovogodišnji minimum, zabeležen 9. marta, dok je indeks 19 vrsta sirovina CRB istovremeno ojačao 32 procenta.

Rubini je ocenio da je recesija u SAD, izgleda, okončana, mada će ekonomski oporavak u razvijenim zemljama biti "anemičan". On je, međutim, "optimističniji" kad je reč o izgledima rasta u privredama u naglom usponu.

Američka ekonomija je verovatno ojačala 3,2 odsto u tromesečju od jula do kraja septembra, posle slabljenja u prethodna četiri kvartala, procenjuju ekonomisti Blumberga.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here