Pixabay.com
Foto: Ilustracija

Najavljeno nevreme, kiša i jak vetar stigli su u Srbiju, prvo u Vojvodinu, odakle će se proširiti i u ostale krajeve, a od sutra se širom zemlje očekuje veći pad temperature, koji će u nekim mestima dostići i 15 stepeni razlike u odnosu na temperature zabeležene prethodnih dana.

Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ) izdao je upozorenje da će u toku noći i sutra biti osetno hladnije i vetrovito, uz mestimično stvaranje snežnog pokrivača visine od pet do 20 centimetra u centralnim i južnim delovima Srbije, a na planinama i uz snežne nanose, dok će na severu padavine prestati.

Od četvrtka se očekuje da oslabe udari severozapadnog vetra.

Prema rečima meteorologa RHMZ Nedeljka Todorovića, do petka, 7. februara će se zadržati zimsko vreme, sa snežnim padavinama, koje će posebno biti izraženo u centralnoj i južnoj Srbiji.

Nedeljković je za Tanjug rekao da se novi porast temperature očekuje 8. februara, a do kraja meseca će se zadržati promenljivo vreme, dok će se u onim toplijim danima maksimalna temperatura kretati između osam i 14 stepeni.

Prema njegovim rečima, ponovno zahlađenje se očekuje oko 12. februara, a vetrovito vreme koje će uslediti pružaće osećaj hladnijeg vremena nego što će to temperatura pokazivati.

Prva polovina zime je bila bez velikih snežnih padavina, a tako će i ostati i do njenog kraja, kaže Todorović.

Velike i nagle temperaturne oscilacije i “proleće” početkom februara, utiču i na zdravlje i raspoloženje ljudi, a posebno bi trebalo da budu oprezni hronični bolesnici.

Prema rečima dr Branke Lazić iz Doma zdravlja “Stari grad” savetuje poseban oprez svima koji su osetljivi na promene vazdušnog pritiska, vlažnosti, temperature, na hronične bolesnike, naročito one sa plućnim bolestima, asmatičare ili na one koji boluju od hroničnog bronhitisa.

– Hronični bolesnici uglavnom imaju svoju terapiju, koju treba da poštuju – rekla je Lazić za Tanjug.

Njima se preporučuje da smanje boravak napolju u uslovima nagle promene vremena, a u slučaju gripa ili virusa da smanje aktivnosti, uzimaju dosta tecnosti, a pre svega, da se pridržavaju saveta lekara.

Lazić je dodala da je važno da se intezivno prate akutne respiratorne infekcije, a svima onima koji imaju kašalj, kijavicu ili povišenu temperaturu savetuje da se pridržavaju uputstva lekara i da se, ukoliko to nije neophodno, ne kreću previše u prostorijama gde ima mnogo ljudi.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here