Vodeći pružaoci usluga nege starih lica pozvali su Saveznu vladu da pošalje pripadnike Vojske Australije, kako bi pomogli staračkim domovima koji zbog kovida pate od hroničnog nedostatak osoblja.
Najnoviji vladini podaci o brizi o starima od 28. januara iznose strašne činjenice. Aktivna žarišta epidemije kovida prijavljena su u 1261 objektu, a zaraženo je 9.643 stanara domova i čak 14.257 zaposlenih u tim ustanovama.
Dva velika pružaoca usluga brige o starima pozvala su premijera Skota Morisona da podrži ideju, koju je prošle nedelje predložio ministar odbrane Piter Daton, kada je govorio o mogućnosti da vojska pomogne staračkim domovima.
Međutim, premijer je to odbacio, rečima da “odbrambene snage nisu radna snaga u senci” za sektor brige o starima.
S druge strane, Džerard Hejz iz Sindikata zdravstvenih službi je rekao da vojska nije potrebna i pozvao je vladu da za ovaj posao koristi penzionisane radnike ili nedovoljno zaposlene ljude u zajednici, s veštinama u zdravstvu ili nezi starih, kako bi odmah pomogli u popunjavanju ogromnih praznina u radnom kadru.
Ujedno, mnogi objekti su se suočili s velikim nedostatkom osoblja i zbog otpuštanja i otkaza, izazvanih uvođenjem obavezne vakcinacije. Eni Batler, savezna sekretarka Australijske federacije medicinskih sestara i babica, rekla je da je to značajno uticalo na tešku situaciju u sektoru nege starih lica.
– Ljudima nema ko da pomogne da piju, da odu u toalet… Satima sede u mokrim ulošcima, ne dobijaju tablete koje mogu da im otklone bolove – ukazala je Batler na zabrinjavajuće probleme u staračkim domovima, zbog nedostatka osoblja.
Istina, sam premijer Morison je situaciju opisao kao krizu, ali je naglasio da poslove u staračkim domovima mogu da obavljaju samo kvalifikovani, i da ne može bilo ko sa ulice da dođe i da čisti ili radi druge važne poslove za koje su potrebni obučeni radnici.
Ministar zdravlja Greg Hant je takođe rekao da osoblje Australijskih odbrambenih snaga (ADF) već igra ulogu za koju je najbolje obučeno.
Međutim, predstavnici iz ustanova Arker i Hemondker zamolili su premijera da ponovo razmotri pružanje vojne podrške.
– Pozdravili bismo svaku fizičku podršku koju možemo da dobijemo od odbrambenih snaga – rekao je portparol Arkera, uz napomenu da bi stvari poput čišćenja i pomoći oko obroka bile od izuzetne koristi.
Izvršni direktor kompanije Hemondker Majk Berd, inače bivši liberalni premijer Novog Južnog Velsa, bio je među prvima koji je pozvao na podršku ADF-a. Prošle nedelje je izjavio da se sektor suočava sa izazovima bez presedana.
– Domovi za stara lica su pod posebnim stresom i treba im svaka dodatna pomoć koja je dostupna, uključujući i odbrambene snage Australije. Vojska bi mogla da pomogne u kuhinjama, praonicama i oko čišćenja u domovima za stare, kako bi omogućili da maksimalan broj radnika koji brinu o nezi starih imaju priliku da stanovnici domova pruže svu neophodnu pomoć. Medicinske sestre zaposlene u ADF-u bile bi dragocene na prvoj liniji “fronta” – istakao je Berd.
Laburistička stranka je zahtevala da Savezna vlada pojasni šta će učiniti da bi popravila hronični nedostatak osoblja u domovima za stara lica, zbog čega su neki stariji stanovnici ostali bez hrane, nege i pomoći.
Nakon što je dobio poziv za pomoć iz staračkih domova, Morison je rekao da je zamolio ministre Datona i Hanta da sarađuju na tome kako bi se odbrambene snage što bolje iskoristile u zdravstvenom odgovoru na epidemiju. Napomenuo je da vojska već pomaže na telefonskim linijama 000 i u službi hitne pomoći.
Batler je istakla da bi sindikati staratelja pozdravili veću vojnu podršku.
– Smatramo da bi pravilno organizovan ADF mogao da rasporedi ljude i da pomogne u domovima. Vojska je dobro obučena i organizovana, tako da zna kako bi hitno mogla da pomogne u domovima za stare – naglasila je Batler.
Sektor na kolenima
Portparol Laburističke stranke za pitanja brige o starim licima, Kler Onil, rekla je da Savezna vlada mora pod hitno da se pozabavi ovom krizom.
-S obzirom na očajničku prirodu krize, jasno je da je sektor na kolenima. Savezna vlada treba da prestane da se svađa među sobom i da razjasni da li poziva ADF ili ne – naglasila je Onil, ističući da je u ovom momentu potrebno da vlada dostavi plan za pomoć radnoj snazi, koji ide dalje od korišćenja vojske kao privremene pomoći.
Stiže 1.700 vojnika
Maksimalno 1700 pripadnika Vojske Australije biće upućeno u staračke domove kao privremena pomoć u rešavanju krize, saopštio je u ponedeljak uveče premijer Morison. On je istakao da će biti angažovana tri različita tima – klinički, generalna podrška i logistika. Premijer je jasno stavio do znanja da ADF neće popunjavati upražnjene smene u staračkim domovima, već će pružati pomoć u akutnim problemima.