Nemačka industrija stanogradnje nalazi se u dubokoj krizi.
Poslovno raspoloženje u ovoj grani industrije je najgore od početka merenja, ocenjeno je u danas objavljenoj analizi Instituta za ekonomska istraživanja IFO iz Minhena.
U članku nazvanom “O aktuelnoj situaciji u stanogradnji” navodi se da je jedan od glavnih razloga krize povećanje kamatnih stopa Evropske centralne banke (ECB), koje je povećala troškove izgradnje.
Kako se navodi na sajtu IFO, porast cene energenata i nestašica materijala su dodatno podigli ukupne cene gradnje, a sve više se govori i o nedostatku narudžbina.
Nemačka industrija stanogradnje je pre početka pandemije cvetala zbog niskih kamatnih stopa i akutne potrebe za stanovanjem u velikim nemačkim metropolama.
Nekoliko godina kasnije, broj dozvola za izgradnju novih stambenih jedinica je u prvoj polovini 2023. godine pao za 27,2 odsto u odnosu na isti period prošle godine, a indeks poslovnog raspoloženja u ovoj grani industrije je u septembru pao na -54,8 poena, što je najniže od početka merenja.
“Mnogi projekti više nisu ekonomski održivi zbog visokih kamatnih stopa i povećanih troškova izgradnje. Ako se sada ne počne sa izgradnjom stanova, oni će nedostajati na tržištu za dve godine”, prokomentarisao je šef istraživanja IFO Klaus Volrabe.
Stambeni projekti se odlažu, otkazuju ili čak propadaju u fazi planiranja. Kratkoročno nema poboljšanja, a u srednjem roku je posebno važno kako će se razvijati referentne kamatne stope, zaključuje se u analizi.