EPA
Medicinske sestre štrajkuju u Novom Južnom Velsu

Medicinske sestre, tehničari i babice iz celog Novog Južnog Velsa su održali reč. Nikakvi pritisci nisu uspeli da ih slome i spreče da održe štrajk upozorenja koji je bio najavljen za 15. februar. Tog dana se hiljade njih našlo na centralnim ulicama Sidneja, a obustava rada u različitom vremenskom trajanju dogodila se u čak 150 državnih bolnica širom ove australijske države.

Štrajk je održan zbog velikog nezadovoljstva uslovima rada tokom dve godine pandemije, pre svega usled nedostatka radne snage, kao i zbog plata za koje medicinari smatraju da nisu adekvatne.

Pre svega treba naglasiti da su medicinske sestre ispoštovale minimum zaposlenih na radnim mestima, kako bi se pacijentima pružila osnovna nega i kako bi se garantovala njihova životna bezbednost.

Na protestu koji je organizovan ispred zgrade Parlamenta Novog Južnog Velsa mogle su se čuti razne poruke, ali najzvučnije je bilo obećanje da će se medicinski radnici “vraćati pred Parlament u sve većem broju i da će biti još više ljuti svaki put kada budu ignorisani”.

Zdravstveni radnici izašli su u velikom broju uprkos poruci Komisije za industrijske odnose u ponedeljak uvele da štrajk ne bi trebalo da se održi.

Šta su zahtevi?

Glavni zahtev medicinskih sestara je da se na nivou cele države uskladi odnos od jedne medicinske sestre na svaka četiri pacijenta u svakoj smeni. Takođe, zatraženo je i povećanje plata za od 2,5 procenata iznad vladine propisane ponude za javni sektor.

Kako je istaknuto, odnos jedan prema četiri mora da se uspostavi kako bi svaki pacijent dobio adekvatnu negu i kako bi se izbegao disparitet u različitim delovima države, jer ne dolazi svuda jednak broj pacijenata na jednu medicinsku sestru u smeni.

Nezadovoljni zdravstveni radnici su poručili da odluku o štrajku nisu doneli olako, ali da je sve što im se dešava u poslednje dve godined dostiglo “kritičnu tačku”, pa je obustava rada bila jedina opcija.

– Stanje je neodrživo. Mi samo želimo da pružimo najbolju i bezbednu negu našim pacijentima – poručila je jedna od medicinskih sestara.

Mnoge od njih su od početka pandemije napustile profesiju, što zbog nametanja obavezne vakcinacije protiv kovida, što zbog nepodonošljivih uslova rada. Kako je u više navrata rečeno proteklih meseci, mnoge sestre rade smene i po 12 sati i često ne mogu da izdvoje ni vreme za toalet pauzu, a kamoli da nešto pojedu ili popiju. Veliki broj njih i dalje razmišlja o promeni karijere.

– Potpuno smo izgoreli. Trebalo bi da radimo u jednom od boljih zdravstvenih sistema u svetu, ali u ovom trenutku taj sistem je u prilično lošem stanju – poručeno je sa skupa u Sidneju.

“Premijer ne vidi realnost”

Generalni sekretar Udruženja medicinskih sestara i babica Novog Južnog Velsa (NSWNMA), Bret Holms, optužio je državnog premijera Dominika Perotea da “nije u kontaktu sa stvarnim svetom”, i da ne vidi realnost kako se radi u bolnicama tokom omikron talasa virusa korona.

Okupljenima se obratila i pomoćnica generalnog sekretara Sindikata medicinskih sestara Šej Kendiš koja je pročitala i nekoliko ispovesti medicinskih sestara, u kojima su detaljno opisani ekstremni slučajevi nedostatka osoblja i izgaranja na poslu.

– Ova vlada ne izdvaja dovoljno sredstava za zdravstveni sistem i time stvara traumu za sve nas. Sada je vreme da nas premijer sasluša. Medicinske sestre kažu da se sistem ne snalazi kako treba i da situacija uopšte nije u redu. Ne odustajemo dok se naši zahtevi ne ispune. Vraćaćemo se u sve većem broju i sa sve više ljutnje svaki put kada budemo ignorisani – poručila je Kendiš.

Model ipak funkcioniše

Kada se prošle nedelje našao pod pritiskom zbog zahteva o usklađivanju odnosa broja sestara spram broja pacijenata, premijer NSW Dominik Perote je rekao da taj princip “nije funkcionisao tako dobro u drugim državama”. Međutim, odgovor je stigao od profesorke Petsi Jejts, dekanke na Odseku za zdravstvo Tehnološkog univerziteta u Kvinslenda.

Ona je rekla da je studija čiji je ona koautor, a koja je objavljena u medicinskom časopisu “Lanset”, pokazala da su poboljšanja odnosa osoblja i pacijenata dovela do pada stope mortaliteta u bolnicama, kao i do boljih ishoda za pacijente i uštede troškova zbog manjeg broja ponovnih prijema. Ona je rekla da isto pokazuju i primeri širom Evrope i SAD.

Poruka premijeru i ministru

Na protestu u Sidneju medicinske sestre su uputile i mnogobrojne poruke putem ispisanih parola i transparenata. “Prekinite da nas hvalite, dajte nam povišicu”, “Vaše ‘hvala’ ne plaća rentu”, “Intenzivna je na aparatima za održavanje života”, bile su samo neke od parola. Bilo je i direktnih poruka upućenih premijeru Peroteu i ministru zdravlja NSW Bredu Hazardu, od kojih je najupečatljivija bila: “Ovaj čovek mi neće deliti lekcije o bezbednom broju osoblja u bolnicama”.

Zahtevi od milijardu dolara

Ministar zdravlja Novog Južnog Velsa Bred Hazard sastao se u ponedeljak sa Sindikatom medicinskih sestara, u pokušaju da spreči štrajk. On je rekao da je razočaran što je do štrajka ipak došlo.

– Žalosno je… Bilo je raznih napora da pokušamo da rešimo njihove glavne probleme – rekao je Hazard za sidnejski radio 2GB.

Međutim, zvaničnici sindikata optužili su vladu da je bila “neiskrena u razgovorima o krizi”. Hazard se pak složio da mora biti dovoljno medicinskih sestara kako bi se osiguralo da pacijenti budu bezbedno zbrinuti, ali je rekao da bi zahtevi sindikata koštali vladu oko milijardu dolara. Ministar je inače viđen na balkonu zgrade Parlamenta kako aplaudira.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here