Stajnberg kroji Ustav Bosne?

0

Daleko od dogovora: Haris Silajdžić, Migel Anhel Moratinos, Džejms Stajnberg, Nebojša Radmanović i Željko Komšić (sleva)

 

Na sastancima je razmatrana "Madridska deklaracija", čijim bi se eventualnim prihvatanjem lideri u BiH obavezali na ubrzanje reformi i sprovođenje ustavnih promena posle parlamentarnih izbora u oktobru.

 

Stajnberg i Moratinos imali su i odvojen sastanak sa premijerom Republike Srpske i liderom Saveza nezavisnih socijaldemokrata Miloradom Dodikom, koji je i dalje kategoričan u stavu da Bosni i Hercegovini nisu potrebne promene ustava.
 

"Zabrinjavajuća situacija"

Šef španske diplomatije i američki diplomata u Sarajevu su u utorak imali odvojene sastanke sa kolektivnim predsedništvom BiH i visokim predstavnikom međunarodne zajednice Valentinom Inckom. U saopštenju posle tog sastanka, Incko je rekao da su njih trojica saglasni u oceni da je situacija u Bosni "zabrinjavajuća", te da su izbori u oktobru "prilika da se takav trend preokrene".

Stajnberg je sinoć trebalo da doputuje u Beograd, a direktor Balkanskog fonda za demokratiju Ivan Vejvoda za beogradske medije je prokomentarisao da se očekuje da razgovori sa srpskim zvaničnicima obuhvate i pitanja koja se odnose na BiH. Vejvoda je podsetio da svi relevantni međunarodni akteri govore o konstruktivnoj ulozi Srbije, kao i Hrvatske, u pogledu sprovođenja Dejtonskog sporazuma, i ocenio da je BiH za SAD "u žiži" iz straha da ta država ne zaostane u evropskim integracijama.
 

– Amerika i EU žele da pokažu da je potrebno učiniti naredne korake sa ciljem da i BiH krene ka evropskim integracijama. SAD i EU žele da pokažu da neće odustati od namere da se dođe dofunkcionalnije vlade u Bosni, rekao je Vejvoda. On smatra da su razgovori o "Madridskoj deklaraciji" traženje modaliteta da BiH "postane funkcionalnija".

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here