Neki vojni analitičari, ipak, postavljju pitanje – kako vojska koja ukupno broji dve brigade, poput Hrvatske, može obučavati višestruko veći i tehnološko bitno razvedeniji obrambeni vojni sistem, kao što je ukrajinski?
Ako i bude govora o kakvoj obuci, to ne može biti obuka celih oružanih snaga, kao ni priprema za nekakvu operaciju združenog tipa – tim više što Hrvatska muku muči sa združenim vojnim delovanjima, komentarišu analitičari.
EU je jedinstvena u svojoj podršci Ukrajini, a jedini vid pomoći koji je službeni Zagreb za sada priznao jeste organizovanje lečenja i rehabilitacije u Hrvatskoj za pripadnike Nacionalne garde Ukrajine, stradalih tokom "antiterorističke operacije" na istoku Ukrajine.
Taras Kuzio, bivši direktor NATO-ovog Informacionog i dokumentacionog centra u Kijevu, navodi da su "separatistički izbori u Donjecku i Lugansku, de fakto, utvrdili novu granicu između Rusije i Ukrajine".
On za "Fajnenšel tajms" ocenjuje da predloženi ruski sporazum veoma podseća na priznanje nezavisnosti Južne Osetije i Abhazije u septembru 2008. godine.