pixabay.com

Potreba za uzimanjem stambenog kredita, radi kupovine prve nekretnine, uključuje i procenu rizika od potencijalne nemogućnosti otplate.

Zbog toga smo istraživali šta se dešava sa kreditom u slučaju teške bolesti, kada klijent, recimo, mora da izdvoji velike sume novca za lečenje, skupe terapije i lekove ili u slučaju da dobije otkaz – imaju li banke razumevanja?

– Kada se zadužite banku ne zanima u kakvoj ste se situaciji našli ukoliko nemate određeno osiguranje. Najčešće je osiguranje života, koristi se za stambeni kredite i pokriva smrt, a u nekim slučajima može se uvrstiti i gubitak zaposlenja ili eventualno neka teža bolest. Ukoliko klijent iz bilo kog od ovih opravdanih razloga dospe u neku problematiku, prvo što će dobiti jeste poziv od banke, odnosno pismo upozorenje ili SMS poruku – rekla je Snežana Vukmirović iz City Experta.

Klijentima se savetuje da se obrate banci i pokušaju da naprave neki dogovor. Ti pregovori pružaju mogućnost neke vrste moratorijuma. Kako smo saznali, najbitnije je da se klijenti upoznaju sa svim dostupnim opcijama. Da li je to moratorijum ili recimo grejs period koji se odobrava negde na početku ovih kredita, kamata se plaća.

– Postoje polise osiguranja kad su stambeni krediti u pitanju ili gotovinski krediti, postoje polise osiguranja koje zapravo pokrivaju takve situacije i to je razlog zašto se savetuje. Većina banaka ne traži te polise kao obavezne prilikom uzimanja stambenog kredita –  objasnila nam je direktorka kreditnog savetnika.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here