Prema rečima Vladimira Zelenskog, Ukrajina sada raspolaže novom domaćom raketom koja ima domet i do 1000 kilometara. O kakvom je oružju reč?
„Dugi Neptun” je uspešno prošao sva testiranja i upotrebu u borbi, izjavio je nedavno ukrajinski predsednik Zelenski. „To je nova ukrajinska raketa, preciznog udara. Domet joj je hiljadu kilometara. Veliko hvala našim ukrajinskim konstruktorima, proizvođačima i vojsci”, napisao je na Telegramu. Zelenski nije izneo detaljnije informacije o raketi i njenim metama.
Analitičari, koji prikupljaju javno dostupne informacije i mediji izveštavaju da je Ukrajina tom raketom pogodila rafineriju nafte u ruskom gradu Tuapse na obali Crnog mora, oko 550 kilometara od linije fronta. Prema navodima regionalnih ruskih vlasti, u rafineriji je tokom vikenda izbio požar.
Stručnjaci s kojima je razgovarao DW pretpostavljaju da je u napadu upotrebljena unapređena verzija protivbrodske rakete Neptun R-360.
Ukrajina radi na modifikacijama rakete Neptun
Krstareću raketu R-360, koju je razvio konstrukcioni biro „Luč” u Kijevu, ukrajinska vojska koristi od 2020. Zajedno sa sistemom RK-360MC, ona štiti obalu tako što otkriva i uništava neprijateljske brodove. Raketa ima bojnu glavu tešku 150 kilograma i domet do 300 kilometara.
Prvi put je upotrebljena u aprilu 2022. protiv ruske fregate „Admiral Esen”. Nedugo zatim, usledio je jedan od najznačajnijih događaja u rusko-ukrajinskom ratu – dve ovakve protivbrodske rakete potopile su rusku krstaricu „Moskva”, čija je vrednost procenjena na oko 750 miliona dolara.
Ukrajinski konstruktori tu nisu stali – 2023. predstavili su novu modifikaciju R-360, koja osim brodova može gađati i ciljeve na kopnu. Kako je anonimni predstavnik ukrajinskog Ministarstva odbrane izjavio za američki portal The War Zone, ova verzija ima domet od 400 kilometara i može nositi bojnu glavu tešku 350 kilograma, što je za 200 kilograma više nego kod protivbrodske varijante.
Ova raketa je već više puta upotrebljena u borbi, između ostalog, u septembru 2023. protiv ruskog protivvazdušnog sistema S-400 i vojnog aerodroma Saki na okupiranom Krimu.
Ukrajinski inženjeri su, prema proceni eksperata s kojima je razgovarao DW, sada verovatno razvili novu verziju sistema raketa Neptun, koja bi mogla imati domet do hiljadu kilometara.
Ključna je serijska proizvodnja
Vojni ekspert iz kijevskog istraživačkog centra Razumkov, Mikola Sunghurovski, izjavio je za DW da sada zavisi od toga da li se raketa može proizvoditi u serijama, jer ova vrsta oružja ima smisla samo ako se koristi u velikim količinama.
– Nadam se da ćemo kombinacijom tehnoloških, proizvodnih i finansijskih resursa Ukrajine i njenih zapadnih partnera uspeti da povećamo proizvodnju. Ali postavlja se pitanje lokacije proizvodnih pogona, jer je cela teritorija Ukrajine pod stalnim napadima – rekao je Sunghurovski.
I Sergej Šurez iz ukrajinske konsultantske firme Defense Express smatra da je serijska proizvodnja ključna. Po njegovim rečima, Ukrajina bi trebalo da proizvodi 40 do 50 raketa mesečno, koliko i Rusija.
– Moramo dostići takav tempo – istakao je, dodajući da iza rakete Neptun stoji tim iskusnih konstruktora, za razliku od drugih projekata. „Na primer, o balističkoj raketi Sapsan govori se već 15 do 20 godina, ali ona i dalje ne postoji”, naveo je Šurez.
Koje ciljeve Ukrajina može da gađa “Dugim Neptunom”?
– Rusija reaguje na domet ukrajinskog oružja tako što premešta potencijalne ciljeve dublje na svoju teritoriju – uključujući avione i određene proizvodne pogone, objašnjava Mikola Sunghurovski. „Ali rafineriju ne možete premestiti”, ističe on. Zahvaljujući „Dugom Neptunu”, mnogi ciljevi u Rusiji sada su Ukrajini nadohvat ruke.
Do sada je Ukrajina mogla da gađa ciljeve udaljene više od 300 kilometara samo pomoću dronova. Ukrajinska borbena bespilotna letelica Ljuti ima domet od hiljadu kilometara, dok je dron Nindža postavio rekord kada je pogodio fabriku hemijskog giganta Gazprom Neftehim Salavat u Rusiji na udaljenosti od 1.500 kilometara, prema izveštajima ukrajinskih medija koji se pozivaju na izvore iz obaveštajnih službi.
– Napadi dronovima će se nastaviti, ali oni mogu nositi samo malu količinu eksploziva – do 50 kilograma. Time se ne može probiti utvrđeni objekat, čak ni uz istovremeni napad više dronova – objasnio je ukrajinski major u rezervi Oleksij Hetman, veteran rusko-ukrajinskog rata, u programu radija NV. On smatra da „Dugi Neptun” može nositi i do 300 kilograma eksploziva, što bi mu omogućilo da uništi i građevine.
Na udaljenosti većoj od 300 kilometara nalazi se veliki broj ruskih logističkih objekata i, pre svega, industrijskih postrojenja koja bi trebalo uništiti kako bi se vodio iscrpljujući rat, kaže Sergej Šurez. „Upravo to Rusija pokušava da uradi u Ukrajini”, dodaje on.
Ekspert naglašava da Ukrajina sa najnovijom modifikacijom Neptun-rakete može gađati rafinerije, komandne centre i skladišta municije u Rusiji, bez potrebe da čeka pomoć iz SAD ili drugih zemalja.
Može li Kijev da se odrekne zapadnih raketa?
Pre nego što se pojavio „Dugi Neptun”, najdalekometnije rakete koje je Zapad isporučio Kijevu bile su ATACMS i Storm Shadow (SCALP), koje su Ukrajini omogućavale napade na ciljeve u Rusiji. Prema javno dostupnim podacima, njihov domet iznosi do 300 kilometara.
Međutim, prema medijskim izveštajima, ukrajinske zalihe američkih balističkih raketa ATACMS iscrpljene su još u januaru 2025. Za sada nema informacija o tome da li će iz SAD stići nove isporuke. Takođe, Kijev raspolaže samo malim brojem raketa Storm Shadow.
Zbog toga eksperti pozitivno ocenjuju činjenicu da Ukrajina sada ima sopstvenu raketu dugog dometa. Ipak, smatraju da ona ne može u potpunosti da zameni zapadno oružje. „S obzirom na potrebe ukrajinske vojske za raketama, ne radi se o zameni zapadnih raketa, već o njihovom dopunjavanju”, objašnjava Mikola Sunghurovski.
Sergej Šurez ističe da i dalje postoji potreba za raketama koje Kijev još nije dobio, pre svega za nemačkim krstarećim raketama Taurus.
– Taurus može da pogodi ciljeve na udaljenosti do 600 kilometara, a njegova bojna glava teži 450 kilograma. Iako mu je domet manji od “Dugog Neptuna”, Taurus ima jedinstvenu penetrirajuću bojnu glavu, specijalno dizajniranu za uništavanje duboko ukopanih bunkera. Ova raketa se odlikuje izuzetnom tehnološkom sofisticiranošću i uopšte je najnaprednija raketa tog tipa – naglašava Šurez.
Ne cackaj se Zeleni.Ti stvarno radis na tome da potamanis ukraince.Ko li je u tvom najblizem okruzenju je.veliko?.Dobronamernici ukraine sigurno nisu
Da se ne lažemo, nema ovo veze sa ukrajinskim konstruktorima. Nato vodi sve programe usavršavanja oružja.
Ma nema brige…tek je drugi dan spec. operacije i sutra je sve kako je i planirano.
Sutra ili…malo sutra..