Profesor Kriminalističko-policijskog univerziteta Saša Mijalković rekao je da treba praviti razliku između toga da je dojavljeno da je podmetnuta bomba u vreme pismenih zadataka i da imate koordinisanu akciju dojavljivanja u nekih stotinak škola, tim pre što je to poslato sa servera iz inostranstva. Napomenuo je da postoje indikacije da je reč o organizovanoj akciji koja je usmerena protiv naše zemlje.
Osim zabrinutosti i panike kod građana, dojave o postavljenim bombama stvaraju problem u funkcionisanju institucija i zahtevaju veliko angažovanje policijskih ekipa koje sve navode moraju detaljno da provere. Trend lažnih dojava u Srbiji traje već nekoliko nedelja.
Profesor Kriminalističko-policijskog univerziteta Saša Mijalković rekao je da je cilj terotizma da izazove strah i paniku kod građana da stvori nepoverenje u državnu vlast i da stvorena panika kod građana izvrši pritisak na državu kako bi ustuknula pred zahtevima terorista.
– Mi ne znamo šta je motiv ovog događaja, to će se utvrditi u krivičnom postupku i na sudu. Ukoliko je motiv ideološko-političke prirode i ukoliko je usmeren protiv ustavnog uređenja naše zemlje, odnosno dobara i vrednosti koji su zaštićeni međunarodnim pravom u tom slučaju je reč o terorizmu – naveo je profesor Mijalković.
Prema njegovim rečima, ako je neki drugi motiv, onda je to krivično delo koje je usmereno protiv javnog reda i mira.
– Terorizam postoji jedino ukoliko je ideološki politički motiv i pozadina tog događaja. Ne mora da eksplodira bomba da bismo mi rekli u konkretnom slučaju da je reč o terorizmu. Naš zakon podrazumeva da i sama pretnja činjenjem terorističkog akta podrazumeva terorizam i to je onda posao za Specijalno tužilaštvo za organizovani kriminal – naveo je Mijalković.
Napomenuo je da iza ovakvih napada mogu da stoje neki solo igrači, neki avanturisti, a mogu da stoje i dobro organizovane terorističke grupe, pa i glavne službe nekih država.
– Treba praviti razliku između toga da je dojavljeno da je podmetnuta bomba u vreme pismenih zadataka i da imate kordinisanu akciju dojavljivanja u nekih stotinak škola, tim pre što je to poslato sa servera iz inostranstva – napomenuo je profesor.
Kako je rekao, postoje indikacije da je reč o organizovanoj akciji koja je usmerena protiv naše zemlje.
Kako da se ponašaju građani?
– Nadležnost našeg sistema bezbednosti proteže se nad teritorijom Republike Srbije, a kada se radi o slučajevima gde imamo izvršioca protiv naše države iz inostranstva onda su za to nadležne službe država na čijoj teritoriji je krivično delo izvršeno – kaže Mijalković.
Dodao je da Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srbije ima visokospecijalizovane službe za borbu protiv terorizma i ekstremizma i službe za borbu protiv visokotehnološkog kriminala.
Mijalković napominje da se ovaj slučaj o dojavama o bombi u više od 100 škola ne može podvesti pod visokotehnološki kriminal, zato što on podrazumeva zloupotrebu visokih savremenih tehnologija radi izvršenja krivičnih dela, a ovde je više reč o telefonskom terorizmu, gde se samo preti i lažno dojavljuje izvršenje krivičnog dela.
Ističe da su naše službe upele da lociraju neke adrese u inostranstvu sa kojih se preti, što je veoma teško, i posredstvom Evropola mogu da se pronađu lica koja stoje iza toga.
– Ono što se zna jeste da nijedna od ovih poruka nije stigla sa teritorije Republike Srbije već iz inostranstva – kaže profesar.
Napomenuo je da učestale dojave o bombama iscrpljuju građane, ali da svakoj treba pristupati kao da je ozbiljna.
Građani bi morali, kako ističe, da postupaju po instrukcijama nadležnih državnih organa.