Na sednici Saveta bezbednosti UN razmatran je redovni šestomesečni izveštaj o radu Mehanizma za međunarodne krivične tribunale u Hagu, na kojoj su predstavnici Ministarstva pravde Srbije ukazali i na činjenicu da se od porodice Ratka Mladića kriju službeni izveštaji o njegovom zdravstvenom stanju.
Advokat Goran Petronijević izričit je u tome da haški Mehanizam nema pravo da krije ovakve stvari.
– Mehanizam mora da odobri i porodici da uvid u pravo stanje stvari ali može i da ih obaveže na čuvanje tajne u tom pravcu. Dakle, oni taj akt mogu da proglase poverljivim, odnosno, da im zabrane da o tome pričaju u javnosti – naglašava Petronijević.
On dodaje da, ukoliko porodica i odbrana ne mogu da dobiju takav izveštaj, njima su praktično ruke vezane jer nemaju kome da se žale.
– Od njih leka nema! Kome da ih tužiš? Jedino može da se prituže UN koje su ih i osnovale. Drugim rečima, za Tribunal nema suda, osim božijeg – dodaje advokat.
On kaže da je dobro što je o radu ovog tela počelo da se raspravlja na pravom mestu, odnosno, u Ujedinjenim nacijama, jer je to jedini način da istina o tome kako je to telo radilo izađe na videlo.
Podsećanja radi, pomoćnik ministra pravde Republike Srbije Čedomir Backović koji je prisustvovao sednici Saveta bezbednosti UN o radu Mehanizma, rekao je da je Tribunal u Hagu doživotne kazne zatvora izricao suprotno svom Statutu.
Backović je dodao i da statut Tribunala u Hagu propisuje da Pretresno veće prilikom određivanja zatvorskih kazni treba da ima u vidu opštu praksu izricanja takvih kazni u sudovima bivše Jugoslavije.
On je naglasio i da Srbija posebno insistira da za njene državljane koji su osuđeni pred Tribunalom važe isti uslovi za prevremeno puštanje na slobodu nakon izdržane dve trećine kazne zatvora. Takođe je podsetio i da većina molbi koje su državljani Srbije podneli predsedniku MMKT za prevremeno puštanje na slobodu, nakon izdržane dve trećine kazne prvi put, prošle godine nije rešena.