Sporazum o slobodnoj trgovini sa Kinom je prema rečima Siniše Malog, ministra finansija, najveća šansa naše ekonomije kojom su otvorena vrata srpskoj privredi ka višestruko većem kineskom tržištu, što će dodatno inicirati dalji rast i razvoj Srbije. On je poručio da je taj sporazum “krov naše ekonomske saradnje” na osnovu kojeg se srpskim proizvodima otvara povlašćeni pristup na tržište od 1,4 milijarde ljudi.
“To podrazumeva jeftiniji uvoz tamo gde je to potrebno za razvoj srpske industrije ili je u interesu potrošača, dok za izvoz neće biti izuzetno visokih carina na srpske poljoprivredne, farmaceutske i industrijske proizvode. Motivisaćemo domaće proizvođače da budu konkuretntniji. Ovaj Sporazum znači i sve veću atraktivnost naše zemlje jer će investitori, koji žele da dođu u Srbiju, od sada na listi za imati još jednu značajnu stavku – prolaz ka plasmanu robe na jednom tržištu”, naglasio je Mali.
Ministar finansija je dodao da će to pojačati dominaciju Srbije u regionu kada su strane direktne investicije u pitanju, koje su prošle godine bile 4,5 milijardi evra, ali će pogurati i domaću privredu.
Nekadašnji šef jugoslovenske diplomatije Živadin Jovanić kaže da je Kina danas najveći investitor u Srbiji i drugi najznačajniji trgovinski partner, a da će potpisani sporazumi predstavljati šansu da se ta saradnja još više unapredi.
– Ovi sporazumi znače dalji napredak u svim vidovima ekonomske, investicione i privredne saradnje na modernim osnovama i primenu zelene tehnologije i zdravog razvoja i jedne i druge zemlje. Srbija je i do sada za Kinu bila strateški značajan partner iz Evrope. Partner u koga Kina ima veće poverenje nego u bilo koju zemlju u EU – ističe Jovanović.
Bojan Lalić, Direktor Instituta za pojas i put naglašava da će svi aspekti evropske turneje kineskog predsednika biti predmet detaljnih analiza najvećih zemalja sveta, ali da je za Srbiju važno da razume da su potpisani dokumenti bili osnova, a da “priča” tek kreće.
– Tek sada treba da se započne sa implementacijom svega što je potpisano. Dakle, Srbiji tek predstoji tkanje tog ćilima u kome smo dobili partnera kakvog bi svaka država na planeti poželela – ocenjuje Lalić.
Dodaje da su potpisani sporazumi smernice i da je potrebno razviti jak i stabilan sistem koji će sve da iznese.
– Vrlo brzo će doći prvi rokovi za proveru jesmo li krenuli napred. I to je za nas veoma važno. Znate, mi smo uvek imali zamerku u saradnji prema onim zemljama koje su prijateljski nastrojene prema nama da imamo “otvorena vrata”, ali je problem bio što nas nisu “terale” na saradnju. Sada je drugo vreme. Zato je važno da pratimo i određene smernice Evropske unije. Naravno ne u političkom, već u ekonomskim elementima kako bismo mogli da napravimo sebi mogućnosti za izvoz – kaže Lalić.
Zbog toga je važno, naglašava, da šanse koje je Srbija dobila potpisivanjem saradnje sa Kinom sada treba – pretvoriti u sigurnost.
– Sigurnost znači i sigurno tržište, proizvodnju, ali i siguran ambijent koji će pomoći Srbiji sa ulaganjima. Sa Kinom smo i u poljoprivredi, industriji, visokim tehnologijama… potpisali dobre sporazume i sada će svi poželeti da investiraju u našu zemlje. Na državi i njenoj strategiji je da iz toga izvuče najbolju korist – zaključuje direktor Instituta pojas i put.
Inicijativu Pojas i put pokrenuo je predsednik Si 2017. godine, a Srbija je jedan od osnivača.
Kineska kuća na Dedinju
U Tolstojevoj ulici na Dedinju, nalazi se autentična kineska kuća koju danas za svoj rad koristi Institut za pojas i put, a u Beograd je dvadesetih godina prošlog veka doneo bogati srpski trgovac.
“Jako malo informacija imamo, ali prema našim saznanjima, nju je dvadesetih, tridesetih godina prošlog veka, jedan bogati srpski trgovac video u Kini. Kuća mu se dopala, on je kupio, rasklopio, stavio na brod i doneo u Srbiju i ponovo sklopio”, kaže Bojan Lalić, direktor Instituta za pojas i put.
Dodaje da svi posetioci budu iznenađeni kada ugledaju kuću, a saradnici iz Kine, se oduševe kada vide autentičnu građevinu u Beogradu.
– Od direktora kineskog Kulturnog centra smo dobili predlog da malo rade ovde, a da mi malo radimo kod njih, jer je dobar ambijent. Ambasador Li Ming nam je bio u poseti sa delegacijom i njemu se dopala izuzetno.
Svemirske tehnologije
Direktor Instituta za Pojas i put kaže da sa aspekta visokih tehnologija posebno mesto zauzimaju sporazumi vezani za korišćenje svemirskih tehnologija u mirnodopske svrhe.
– To je veoma važno jer te svemirske tehnologije već koriste neki naši instituti, a pokazalo se da su od velike važnosti kako u oblasti poljoprivrede, tako i u procesima planiranja. Predsednik Si je spomenuo na Forumu – osam koraka za novu deceniju Pojasa i puta, a u tom procesu posebno mesto, odmah posle infrastrukture zauzima elektronska trgovina i unapređenje razmene u tom prostoru. Otuda bih apostrofirao i ovaj sporazum koji će unaprediti elektronsku trgovinu.
Prvi rezultati u poljoprivredi
Katarina Zakić iz Instituta za međunarodnu politiku i privredu ističe da u našoj zemlji posluje 1.500 privrednih društava čiji su većinski vlasnici iz Kine, kao i nekoliko hiljada preduzetnika. Ona prve rezultate potpisanih sporazuma očekuje na polju poljoprivrede i prehrambene proizvodnje.
– Srbija je izbacila u prvi plan poljoprivredne i prehrambene proizvode. Ono što je takođe dobro jeste otvaranje dve nove avio linije. Lično pozdravljam svaku saradnju sa bilo kojom državom u oblasti pre svega nauke i obrazovanje. U narednih godinu dana 300 srpskih studenata moći da se školuje, a 50 naučnika da praktično znanje stiče u Kini i iz prve ruke upozna kinesku tradiciju. Do sada su naši naučnici mogli na relativno kratko vreme odu u Kinu i vrate se, aa nadam da će ovi programi uključivati dugotrajnije školovanje i usavršavanje i mislim da će to za našu nauku puno značiti – ocenjuje Zakićeva.
Bio bi red da postavite i sliku te \”prenete\” kuće. Voleo bi da je vidim kako izgleda.