Tanjug

Mi danas pišemo istoriju iako to mnogima ne izgleda tako. Za samo nekoliko godina svi ćemo se sećati ovog dana i znati da smo baš na današnji dan pisali budućnost.

Ovako je predsednik Srbije Aleksandar Vučić prokomentarisao čitav niz bilateralnih sporazuma koje je potpisao sa svojim kineskim kolegom, predsednikom Si Đinpingom.

Ključna je Zajednička izjava dve zemlje o produbljivanju i podizanju sveuobuhvatnog strateškog partnerstva i izgradnji zajednice Srbije i Kine sa zajedničkom budućnošću u novoj eri.

Na ovoj ceremoniji je takođe razmenjeno još 28 dokumenata o saradnji u gotovo svim oblastima ekonomije, nauke i obrazovanja.

Za sagovornike “Vesti” ovo je dokaz ne samo čeličnog prijateljstva dve zemlje, već i ključna šansa za Srbiju.

Direktor Instituta za pojas i put Bojan Lalić ističe da je ključna poruka posete kineskog predsednika da Srbija nije sama.

– Ključna poruka je da Srbija nije sama, kako u političkoj arena, ali tako i u ekonomskom smislu i u investicijama. Ni do sada nije bila sama, ali u ovim jako teškim vremenima je važno da se kroz kontinuitet poseta taj odnos još više ojača. Istovremeno – ističe Lalić.

Prema njegovim rečima Kina je pokazala koliki značaj daje Srbiji potpisivanje izjave o produbljivanju i podizanju sveuobuhvatnog strateškog partnerstva i izgradnji zajednice Srbije i Kine sa zajedničkom budućnošću u novoj eri.

– To je nešto što bi moglo da se kaže da je najviši nivo saradnje koji Kina ima sa drugim zemljama. Postoji 120 sporazuma sa različitim državama o partnerstvu i saradnji. Postoji samo 80 sporazuma koji su strateški sporazumi o saradnji između Kine i tih država i postoji jedan ovakav u Evropi, a mislim tri ukupno na svetu koje je Kina potpisala o zajednici sa zajedničkom budućnošću. To je najnoviji model za najtešnju saradnju – ističe Lalić.

Dodaje da model zajedničke budućnosti koji su potpisala dvojica predsednika predstavlja ciljeve održivog razvoja dve zemlje.

– Ti zajednički ciljevi bi trebalo da budu integrisani u zajedničku budućnost. Prosto, to je jedan neoboriv dokaz prijateljstva i za Srbiju lep podsticaj – naglašava Lalić.

Nekadašnji šef jugoslovenske diplomatije i predsednik Beogradskog foruma za svet ravnopravnih Živadin Jovanović ocenjuje da su potpisani sporazumi nova faza u strateškim i sveobuhvatnim odnosima Kine i Srbije.

– To je nova faza za novo doba ili kako su je predsednici nazvali “novu eru”. Svi sporazumi predstavljaju osnovu za novi kvalitet u odnosima i saradnji. Reč o zajedničkoj budućnosti dve zemlje i istovremeno praktično neomeđeno polje saradnje koje ne isključuje ni jednu oblast ili karakter saradnje, od turizma do saradnje u nuklearnoj energiji za miroljubive svrhe i “zelenog razvoja” kao globalnog usmerenja na planeti – ističe Jovanović.

Jovanović dodaje da značaj ovih sporazuma nije samo u afirmaciji stabilnosti saradnje i obostranu opredeljenosti na bliske odnose, nego što daju novi kvalitet u jasnoj podršci Kine.

– To je podrška Kine Srbiji u svim međunarodnim forumima, uključujući i Ujedinjene nacije – po svim pitanjima od nacionalnog i državnog značaja za Srbiju. I, s druge strane, u podršci Srbije politici “jedne Kine” i podršci u njenoj politici nezavisnog, samostalnog razvoja i bez mešanja sa strane pod bilo kojim izgovorima.

Istorijska poseta

Ambasadorka Srbije u Kini Maja Stefanović izjavila je da je tokom istorijske posete kineskog predsednika Si Đinpinga Beogradu sveobuhvatno strateško partnerstvo Srbije i Kine produbljeno i podignuto na najviši nivo odnosa dve zemlje koji podrazumevaju punu podršku po pitanjima od suštinskog nacionalnog interesa za obe zemlje.

“Tokom razgovora potvrđena je izuzetna politička saradnja između dve zemlje koja predstavlja osnov za unapređenje svih odnosa u svim oblastima. Tokom posete potpisana je i zajednička izjava kojom su odnosi dodatno unapređeni, odnosno sveobuhvatno strateško partnerstvo koje je uspostavljeno 2016. sada je produbljeno i podignuto uz uspostavljanje zajednice Srbije i Kine za zajedničku budućnost u novoj eri”, kazala je Stefanović.

Da iskoristimo šansu

Za Bojana Lalića ključna reč za budućnost Srbije posle podizanja saradnje sa Kinom jeste sigurnost.

– Srbija je mala zemlja koja je kroz svoju istoriju stalno u procesu balansiranja između Istoka i Zapada što nam u velikoj meri i sa mnogo strana uvodi nivo nestabilnosti i nesigurnosti. Ali, borimo se protiv toga. Siguran sam da postignuti dogovori sa Kinom, predstavljaju obrazac koji ide u prilog razvijanju stabilnosti, planiranja budućnosti.

Sporazume Srbije i Kine za našu zemlju slikovito predstavlja kao “upis na dobar fakultet”.

– Kada upišete dobar fakultet svaka privatna kompanija će želeti da vas angažuje, ali je potrebno da te studije završite. Sada je na Srbiji da iskoristi tu šansu. Na kraju krajeva sve ove dokumente pomno i oni koji nam žele dobro i oni koji nam to baš ne žele. Neki će se jako radovati da mi na nekom od ovih 28 “ispita na studijama” trokiramo. Do nas je da ih obeshrabrimo – poručuje Lalić.

Sutra – Šta donose potpisani sporazumi Kine i Srbije (2): Partner kakvog svaka država želi

1 COMMENT

  1. Opet Aca prica i uz bubanj proba nekako da stvori sliku o Kini i Srbiji: kao Kina nas podrzava, hahahahaha. Kina kupuje celu Srbiju. Kina samo sebe podrzava, a ostalo su tamo neke zemljice.

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here