"U suštini, Berlin će akcenat staviti na značaj uveravanja Beograda da je važno nastaviti reforme i koncentrisati se na usklađivanje zakonodavstva sa pravnim tekovinama EU", kaže za Danas Džejms Ker Lindzi, istraživač politike u Jugoistočnoj Evropi na Londonskoj školi ekonomije i političkih nauka, komentarišući najavljeni odlazak Dačića u Berlin.
Prema njegovim rečima, uzimajući u obzir loša iskustva Rumunije i Bugarske, “naročita pažnja“ biće posvećena borbi protiv korupcije i jačanju vladavine prava.
“To su, bez sumnje, ključni uslovi za nove članice. Od Srbije će se očekivati da pokaže istinski napredak u navedenim oblastima. Istovremeno, Berlin će gotovo sigurno ponovo istaći da je proces normalizacije odnosa s Kosovom preduslov za dalju integraciju. U tom kontekstu, biće reči o sve većim bojaznima u vezi sa sprovođenjem sporazuma s Prištinom“, ukazuje Lindzi.
Britanski stručnjak za Zapadni Balkan kaže da će drugi važan segment diskusije biti Rusija, podsećajući da su ministri spoljnih poslova država EU nedavno izdali saopštenje u kojem eksplicitno ističu da države kandidati ne bi trebalo da koriste nove trgovinske šanse nakon što je EU preduzela mere protiv Moskve.
“U Srbiji se mnogo govori o potencijalnoj mogućnosti za unapređenje trgovine s Rusijom u svetlu novih ograničenja. Mislim da je izvesno da će nemačka vlada naglasiti da bi to bilo neprihvatljivo i da bi se to smatralo lošom namerom Srbije. Beograd mora pažljivo da korača na takvom tlu. Činjenica da nije nametnuo sankcije Rusiji je sama po sebi loša, a aktivno nastojanje da izvuče korist iz trenutne situacije bilo bi doživljeno kao apsolutno neprihvatljivo“, zaključuje Lindzi.