Uoči posete specijalnog predstavnika Evrospke unije za dijalog Beograda i Prištine Miroslava Lajčaka i izaslanika američkog predsednika za Zapadni Balkan Gabrijela Eskobara Kosovu spekuliše se da dvojica zvaničnika donose predlog za formiranje Zajednice srpskih opština po ugledu na model “Istočne Belgije”, prenosi Gračanica onlajn.
Navodni model “Istočne Belgije” za Zajednicu srpskih opština predviđa priličan broj nadležnosti, uključujući političku i zakonodavnu moć.
Ekspert za poslove Evropske unije Avni Mazreku smatra da je u pitanju dobar model.
– On nema asimetričan nivo uprave, što znači da, na primer vozovi, policija i prikupljanje poreza funkcionišu unutar federalnog sistema Belgije, ali ovaj region ima izvršna ovlašćenja u oblasti obrazovanja, poljoprivrede, kulture i pravo veta na međunarodne ugovore, što može da utiče na celu državu i Evropsku uniju, jer je Belgija i država članica Evropske unije. U vezi Kosova, odnosno severnog dela Kosova, ovaj model može da se iskoristi, jer je jedan od najnaprednijih modela unutar Evropske unije – istakao je Mazreku.
Aljbin Kurti je do sada odbijao čak i razgovor o zajednici, dok je Beograd zahtevao njeno formiranje na osnovu sporazuma u Briselu, postignutog 2013. godine.
– Kosovo nema regionalni nivo vlasti, jer vlast na Kosovu je organizovana na dva nivoa i to centralni i lokalni, i zato nema ništa lošeg u tome dati određena izvršna ovlašćenja na nivou kulture, poljoprivrede, možda i obrazovanja, i tome slično. Ali u kontekstu Prištine, ovo ne bi trebalo da vodi u stvaranju novog nivoa vlasti – dodao je Mazreku.
Uoči posete, izaslanik američkog predsednika za Zapadni Balkan Gabrijel Eskobar, poručio je Prištini da primeni potpisano. A očekivanja od posete nisu prevelika.
– U poređenju sa onim što su SAD radile unazad par godina, možemo da očekujemo nastavak te spoljne politike, ali pre svega, povećan pritisak. Taj povećan pritisak nije samo na pregovarače u Prištini i Beogradu, nego ja bih rekla, povećana pozornost. Pozornost na ceo region – mišljenja je glavna i odgovorna urednica portala Kossev Tatjana Lazarević.
Poznavaoci političkih prilika očekuju pritisak na obe strane, ali ne žele da nagađaju da li Lajčak i Eskobar donose konkretne predloge.
– Jedini izlaz i najbolje rešenje jeste ono kojim će ova dva naroda, umorna zbog političkih elita koje su činile i čine greške, živeti u perspektivi, miru i zajedništvu – istakao je profesor Ustavnog prava na Univerzitetu u Prištini Mazlum Baraliu.
Osim predloga za formiranje Zajednice srpskih opština, prištinski mediji pišu da američki i evropski izaslanik donose i predloge za rešenje energetske situacije na severu, ali da će navodno zahtevati određivanje roka za kraj dijaloga između Beograda i Prištine.
Kakvi bakraci, kakve opstine? Do mora sa njima i njihovim gazdama, pa onda dalje! Ali potomci hoce obavezno da dovrse zapoceti posao predaka. I njih sa “bracom” u njihov raj. Dobro u nesreci, je da i oni trpe za greske dedova. A bice i gore.
Ako je USA nešto naumila toče tako i da bude čim ona gradi nove vojne baze oko susednih država Albanija Makedonija CrnaGora ovde i Vojni Ajrodrom u pograničnom pojasu sa Kosovom na lokaciji Čakor-Žljeb u najvišoj tački te planine Ajrodrom 24+33+11+2 Borbenih Aviona,Apači Helikoptera,Bespilotnih Dronova,Transportera posade nazalošt ovamo ima Bonstil ovde se treba ljepo zamisliti da tolikve investicije nisu uzalud ima nešto 4 Vojne Baze jedan vojni Ajrodrom u prečniku 600 km vazdušnog prostora ovo je za razmisliti 3 puta kuda ide ovo sve na čiji prilog neko če sad reči pobečiče ko iz Avganistan hmm dali je Avganistan bio spremljen scenario samo u Ajrodromu odigran i nigde više jer drugog snimka nema nigde i postavlja se pitanje dali je ovo bio još jedna USA Vojna taktika da rasporede Avganistance po cjelom svjijetu najviše u EU zemlje sa dozvolom prebivališta i pravo rada znači dali su izgubili rat il dobili pešadiju u svijetu koja čeka znak da krene.ovo je jako važno pitanje nemoj mose zavaravati.