pixabay.com

Klub Bošnjaka u Veću naroda u RS doneo je odluku da uloži veto na zakon o nepokretnoj imovini koja se koristi za funkcionisanje javne vlasti Republike Srpske čime će stupanje na snagu ovog akta biti prolongirano za nekoliko sedmica, a verovatno i meseci.

Podsetimo, reč je o zakonu koji je republički parlament usvojio pre mesec dana i kojim je nadležnost iz jednog dela oblasti kontrole nad javnom imovinom vraćen na nivo Republike Srpske. To dosad nije bio slučaj zbog ranijih odluka OHR-a čime su institucije RS stavljene u nezavidan položaj jer praktično nisu imale pravo da gazduju imovinom koju koriste. Najbolji primer nelogičnosti u celoj priči jeste zgrada Narodne skupštine u kojoj se već decenijama održavaju sednice parlamenta, a koja formalno-pravno nije pod kontrolom Srpske. Ovaj zakon trebalo bi to da ispravi, međutim, Klub Bošnjaka je svojim vetom prolongirao celu proceduru.

– U RS postoji anarhija i stanje gde se pojedina imovina koja nije uknjižena, rasparčava i prodaje, ruše se objekti i grade novi. Oni u nelegalnoj proceduri hoće to da legalizuju – rekao je medijima Mihnet Okić iz Kluba Bošnjaka.

Kako o vetu gotovo sigurno neće biti saglasnosti na sednici Veća naroda koja je zakazana za četvrtak, o svemu će konačnu reč verovatno dati Ustavni sud RS koji će procenjivati da li je zakonom povređen vitalni nacionalni interes Bošnjaka.

Bošnjački političari tvrde da nije sporno da objekti poput zgrade parlamenta budu u vlasništvu RS, ali smatraju da odluku o tome ne mogu da donose republičke institucije nego organi u Sarajevu. A za Srpsku je to neprihvatljivo.

– Procedura je očekivana. O svemu će konačnu reč dati Ustavni sud RS. Ako sudije procene da nije povređen nacionalni interes Bošnjaka, zakon će stupiti na snagu, ali tada verovatno sledi nova zavrzlama, odnosno pokretanje procedure za ocenu ustavnosti tog zakona pred Ustavnim sudom BiH, a znamo kako se donose odluke u tom telu gde većinu najčešće čine dva Bošnjaka i tri stranca – poručuju iz Srpske.

I iz republičke Uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove (RUGIPP) ističu da će ulaganje veta samo naneti štetu jer će im do stupanja zakona na snagu ruke biti vezane.

V. d. direktora RUGIPP-a Dragan Stanković rekao je tokom rasprave u parlamentu da Srpska ima pravo da uređuje i obezbeđuje svojinske i obligacione odnose, te zaštitu svih oblika svojine.

– Potrebno je odrediti imovinu za svaki nivo vlasti da bi vlast u Srpskoj funkcionisala nesmetano – rekao je Stanković.

Svojina

Zakonom koji Bošnjaci osporavaju uređuje se svojina na nepokretnoj imovini koja služi kao sredstvo vršenja i sprovođenja javne vlasti, a koju koriste subjekti koji vrše tu vlast, od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma. Suština je da će nepokretna imovina koja se smatra vlasništvom subjekata javne vlasti Srpske, a koju oni koriste za obavljanje njihove osnovne delatnosti, po sili zakona postati svojina tih subjekata.