Privatna arhiva
Studenti na Univerzitetu Zapadne Australije u Pertu

Visoko obrazovanje je godinama bilo jedna od najjačih grana australijske privrede. Međutim, zbog pandemije, restriktivnih mera i zatvorenih međunarodnih granica, na stotine hiljada inostranih studenata već godinu i po nije u mogućnosti da dođe u Australiju, dok se većina onih koji su boravili u zemlji u trenutku izbijanja pandemije vratila kući.

Šteta se meri u milijardama dolara, ali se istovremeno čine napori da se visoko obrazovanje oporavi.

U više navrata je najavljeno da će inostrani studenti biti među prvim strancima kojima će biti dozvoljen ulazak u Australiju. Zato su i pokrenute mnoge promotivne akcije, a jednu od njih vodi Australijsko-srpska privredna komora (ASCC), uz podršku Ambasade Australije u Beogradu.

Ambasadorka Rut Stjuart i Adela Drožđibob

Kako bi se studentima iz Srbije i okruženja pružile dragocene informacije o studiranju u Australiji, u petak 20. avgusta biće održan besplatni vebinar pod nazivom “Studije u Australiji”, na kojem će specijalni gosti ASCC biti Univerzitet Monaš iz Melburna i Univerzitet Zapadne Australije iz Perta.

Ovaj onlajn seminar za “Vesti” je najavila Adela Drožđibob, rukovodilac Sektora za obrazovanje u Australijsko-srpskoj privrednoj komori.

– Ovo je prvi vebinar ikada koji za cilj ima informisanje studenta i Srbije i regiona o studijama i stipendijama koje su dostupne u Australiji. Dva prestižna univerziteta, Monaš i Univerzitet Zapadne Australije, biće gosti Komore i predstaviće svoje programe za edukaciju na bečlor, master i doktorskim studijama, kao i stipendije koje su na raspolaganju. Ovo je jedinstvena prilika za studente da stupe u direktan kontakt sa univerzitetima i sa stručnjacima koji im mogu pomoći pri prijavi na studije, bez posrednika i skrivenih troškova u procesu, kao što su agencije – objašnjava Adela Drožđibob.

Jedna od zgrada na Klejton kampusu Univerziteta Monas u Melburnu

Iako trenutno nije moguć dolazak inostranih studenata, sa ova dva renomirana univerziteta najavljuju da će oni koji se budu upisali u početku studirati onlajn, a da će dolazak u Australiju biti zahtevan čim se za to stvore uslovi.

– Očekuje se da bi to moglo da se dogodi početkom iduće godine, ali je to sada teško potvrditi ili precizirati zbog aktuelne situacije – kaže Adela.

Na pitanje zbog čega su se prestižne obrazovne institucije, kao što su Univerzitet Monaš i Univerzitet Zapadne Australije, zainteresovani baš za srpske studente, sagovornica “Vesti” objašnjava:

– Monaš i Univerzitet Zapadne Australije su izrazili veliko interesovanje za studente iz Srbije i okruženja, s obzirom na to da su oni poznati po sveobuhvatnom i jakom znanju. Proširivanjem svog fokusa na studente iz naših krajeve ovi univerziteti mogu dobiti izvrsne buduće stručnjake, a istovremeno mogu da poboljšaju studije drugih studenta, pošto su predmeti najčešće bazirani na interakciji.

Dolazak na studije u Australiju donosi i veliki benefit našim mladim ljudima.

– Naši studenti dobijaju priliku ne samo da upoznaju australijsku kulturu i studiraju u ovoj zemlji, već pre svega da steknu obrazovanje na dva svetski prepoznata univerziteta. Prema najnovijoj Šangajskoj listi, i Monaš i Univerzitet Zapadne Australije su među najboljih 100 na svetu – naglašava Adela Drožđibob i poziva sve zainteresovane da prate Fejsbuk stranicu ASCC, kako bi bili u toku sa svim informacijama u vezi sa budućim seminarima i sličnim događajima.

ASCC poziva sve studente i buduće studente koji su zainteresovani za studije u Australiji, da se prijave za vebinar putem linka: https://bit.ly/asccstudyinaus.

Kako se prijaviti?

Vebinar se održava 20. avgusta u 18 časova po vremenu istočne australijske obale, odnosno u 10 sati ujutro po vremenu u Beograd i Centralnoj Evropi.

– Za registraciju je neophodno otvoriti Zoom nalog, koji je kao i prisustvo seminaru besplatan. Registracija je neophodna zbog ograničenog kapaciteta, a svi koji budu prisustvovali dobiće materijal koji uključuje celokupne prezentacije univerziteta, direktne kontakte i sveobuhvatnu listu studija i stipendija s linkovima za dalje informisanje – naglašava Adela Drožđibob.

Praksa u Srbiji

Sektor za obrazovanje ASCC, na čelu sa dr Adelom Drožđibob i pod koordinacijom Dane Pjanić, trenutno ima još dva strateška projekta.

– Jedan je fokusiran na predmete studija koji uključuju putovanje, gde će studenti iz Australije dobiti priliku da posete organizacije u Srbiji i upoznaju srpsku kulturu. Ovi predmeti će takođe biti vrednovani u okviru njihove diplome i prepoznati na australijskim univerzitetima. Drugi projekat je radna praksa za studente iz Australije u globalnim kompanijama koje posluju u Srbiji i za studente iz Srbije u kompanijama u Australiji – kaže Adela i dodaje da organizacije iz obe zemlje koje žele saradnju sa ASCC mogu da se jave na imejl: info@ascconline.com.au 

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here