Političari se slažu da ih savremeni vid komunikacije privlači i da im olakšava sklapanje kontakata, posebno sa mladima, koji su i najaktivniji na Fejsbuku, i dok jedni tu društvenu mrežu koriste samo za posao, drugi "surfujući" obnavljaju stare, pomalo zapostavljene prijateljske veze.
Među političarima koji su otvorili profile je i ministar životne sredine i prostornog planiranja Oliver Dulić, koji na mreži ima više od 5.000 prijatelja. Dulić je rekao da je nalog otvorio kako bi pre svega bio u kontaktu sa onima koji imaju određene probleme, potrebe ili ideje.
“Ne radi se o komunikaciji prevashodno sa biračima, već sa građanima kojima na bilo koji način mogu da pomognem i od kojih mogu da dobijem ideju ili inforamciju“, rekao je Dulić.
Njegov kolega u vladi, ministar za dijasporu Srđan Srecković, takođe ima profil na "fejsu", koji se, kako je rekao, kao vid komunikacije podrazumeva u savremenom društvu. Srećković kaže da putem mreže komunicira sa Srbima iz dijaspore, ali i članovima Srpskog pokreta obnove, kao i da mrežu koristi za obnavljanje izgubljenih kontakata sa starim prijateljima.
Međutim, da nisu svi profili pravi, pokazuje i to što na mreži postoji stranica sa imenom predsednice Skupštine Srbije Slavice Đukić-Dejanović, koju ona nije otvorila. Ona je izjavila da ne stoji iza tog naloga, ali da razmišlja da, ipak, otvori profil i na taj način, između ostalog, javnost redovno obaveštava o aktivnostima koje prate njenu funkciju.
"Dobro je da smo bar u nečemu među prvima", rekla je predsednica parlamenta komentarišući istraživanje bloga AdriaTalk.com, prema kome Srbija sa 1,4 miliona registrovanih građana na Fejsbuku zauzima prvo mesto u regionu i 18. u Evropi.
Šef poslaničke grupe Demokratske stranke Srbije Miloš Aligrudić je rekao da je profil otvorio zbog popularnosti tog savremenog vida komunikacije.
"Mrežu uglavnom koristim u poslovne svrhe i na njoj ne provodim previše vremena. Uglavnom samo odgovaram na zahteve za prijateljstva i na poruke koje stižu kao pošta", precizirao je Aligrudić.
On je dodao da na profilu nema privatnih podataka, da mrežu ne koristi za obnavljanje starih prijateljstava, jer kako je naglasio, njegova komunikacija sa prijateljima ne zavisi od Interneta.
I lider DSS-a Vojislav Koštunica ima svoj profil koji uređuju omladinci stranke i na kojem je registrovano više od 3.000 prijatelja. Fejsbuk prijatelji nekadašnjeg premijera mogu na profilu da pročitaju njegovu biografiju, vesti o političkim aktivnostima i da pogledaju fotografije iz predizbornih kampanja, susreta sa drugim političarima.
Mnogim političarima posao su "olakšali" njihovi "fanovi" i "antifanovi", koji su samoinicijativno kreirali stranice sa njihovim imenima, pa tako neki od njih imaju klubove obožavaoca koji broje i po nekoliko hiljada članova, ali i grupe onih sa potpuno drugačijim stavaom i mišljenjem sa skoro identičnim brojem.