Na mostu preko reke In, na kojem je granica između Austrije i Nemačke i koji razdvaja gradiće Braunau i Simbah, postavljena je skulptura posvećena srpskom petlu dugopevcu.
Zoran Šijaković, sekretar za kulturu grada Braunaua, rođeni Novosađanin, najzaslužniji je za postavljanje skulpture koju je svečano otkrila poslanica Evropskog parlamenta Angelika Vincig. Svečanosti na mostu, osim Angelike Vincig i Nebojše Rodića, ambasadora Republike Srbije, prisustvovali su brojni austrijski zvaničnici, među kojima i Franc Šauzberger, univerzitetski profesor i predsednik Instituta za regionalnu saradnju. Šijaković je sa njima i Kristine Persajs, umetnicom koja je napravila skulpturu, otkrio bronzanu statuu.
Pevac je dobio ime Valter, po novinaru Valteru Gajiringu zahvaljujući kome je priča o prijateljstvu nemačkog vojnika i srpskog petla, objavljena 29. juna 1918. godine na naslovnoj strani lokalnih novina, pre nekoliko godina ponovo doprla u javnost.
– Priča potiče sa kraja Prvog svetskog rata, kada je nemački vojnik, povlačeći se kući sa jugoistočnog ratišta sa sobom poneo petla, dugopevca koga je našao u Srbiji i zavoleo ga. Međutim, kada je iz Braunaua sa petlom u naručju krenuo mostom da pređe u rodnu Bavarsku, nemački carinici su ga baš na Vidovdan, 28. juna 1918, zaustavili i petlu odrubili glavu. Razlog je, navodno, bila pojava tifusa. Ta priča je sutradan, 29. juna, izašla na naslovnoj strani tadašnjih lokalnih novina. Valter Gajiring je tu priču ponovo objavio na Vidovdan 2018. Valter je, nažalost, preminuo 2020. i nije dočekao da vidi postavljanje statue – objašnjava Šijaković, inicijator ideje o postavljanju skulpture.
Navodi da mu je drago što je projekat priveden kraju.
– Ovaj projekat koji osim što čuva uspomenu na dešavanja od pre više od 100 godina donekle pomaže i samom gradu Braunauu. To je Hitlerovo rodno mesto i uvek se nekako spominje zbog toga u negativnom smislu. Postavljanjem pevca donekle ćemo doprineti da se Braunau pamti po lepšim stvarima – ističe Šijaković, koga su salcburški mediji pre nekoliko godina uvrstili u 100 najpopularnijih sugrađana, a Vlada Gornje Austrije odlikovala za stvaralački rad.
On je i osnivač udruženja Danica i istoimenog ansambla koji je jedan od retkih interpretatora srpske starogradske i izvorne narodne muzike u Austriji.
Fantazija
Pre otkrivanja statue u Gradskom muzeju u Braunauu osvrt o srpskom petlu dali su predavači i istoričari, a zatim je Vilfrid Šarf, profesor Muzičke akademije u Lincu i interpretator na citri, sa svojim ansamblom premijerno izveo delo “Fantazija o srpskom petlu” koje je komponovao upravo u čast otkrivanja spomenika.
Put u Bremen
Šijaković je najavio još akcija sa srpskim petlom, tako da će se još čuti o njegovoj važnosti:
– Uz petla na ogradi mosta preko reke In napravljen je i jedan manji, takođe rad umetnice Kristine Persajs. On je trenutno u Gradskom muzeju i biće ambasador koji će Braunau povezivati sa drugim gradovima širom Evrope, sa sličnim legendama. Dobili smo poziv za Brisel, ali ćemo prvo ići u Bremen koga krase skulpture magarca, psa, mačke i petla, junaka iz bajke “Bremenski gradski svirači” braće Grim. Biće to povod i za bratimljenje srpskog i petla braće Grim, koje će se iskoristiti za jačanje veza pre svega u privredi i kulturi – otkrio nam je Zoran.