Svečanim otvaranjem na Vojnom poligonu Alabino kod Moskve počele su ovogodišnje Međunarodne vojne igre, a istovremeno je otvoren i šesti Internacionalni vojno-tehnički forum “Armija 2020”. Ekipe i posade Vojske Srbije takmičiće se u snajperskom gađanju, vojnom reliju i u najatraktivnijoj disciplini tenkovskom biatlonu, a naši oklopnjaci rešeni su da prevaziđu sami sebe i uspeh iz 2015. godine kada su bili treći iza svetskih velesila Rusije i Kine.
Sve tri zemlje su naslednice sovjetske tenkovske škole koja je iskovala slavu još u gigantskim bitkama Drugog svetskog rata, na Kurskoj dugi, u ofanzivi kroz Belorusiju i pod Berlinom. Hrabra namera i borbeni i takmičarski duh naših tenkista sudariće se sa odlučnošću večito prve Rusije da zadrži šampionsko mesto o čemu svedoči i neumoljiva dobrodošlica njihovog ministra odbrane Sergeja Šojgua svim ekipama i vojnim delegacijama, a bilo ih je ukupno devedeset: “Počev od drugog, sva mesta su vaša!”
Grupa smrti
Ali, srpski tenkisti moraće prvo da prođu grupu s Belorusijom, Azerbejdžanom i Kinom u trkama do 29. avgusta. Prošle godine srpska ekipa je podmlađena potpunom promenom sastava, pa će ovog avgusta i septembra biti jača za jedno bogato iskustvo. Ali, i za daleko ozbiljnije pripreme. Naime, ove godine čak je i poligon Međa kod Leskovca preuređen tako da podseća na Alabino kod Moskve. Same pripreme pokazale su koliko je ovaj “sport” sa trkom, gađanjem, savlađivanjem prepreka i taktičkim veštinama namenjen pravim muškarčinama.
Posade su u trku skakale na tenk i nestajale kroz lukove, startovale čeličnu grdosiju i brzo dosezale radni broj obrtaja. Svi su bili veoma motivisani jer su na osnovu rezultata izabrane posade za učešće u takmičenju koje je san svakog oklopnjaka – Tenkovski biatlon kod Moskve.
Otputovali najbolji
Staza na poligonu Međa duga je 4,6 kilometara i na njoj se nalazi 10 prepreka. Svih devet posada koje su nastojale da se kvalifikuju uspešno su savladale prve tri faze, tokom kojih je u prvom planu bilo individualno uvežbavanje, pravilnost u radu i postovanje mera bezbednosti s gađanjem.
U četvrtoj fazi učesnici su dodatno uigrani, a pet najboljih ušlo je u polufinale u kom se odlučivalo koje će tri i četvrta rezervna otputovati u Moskvu ruskom grdosijom, odnosno transportnim avionom IL-76 koji je doleteo u Batajnicu samo po njih.
Putin: Gradimo poverenje
Ruski predsednik Vladimir Putin, koji se učesnicima zbog obaveza i pandemije obratio video-linkom iz svog kabineta, bio je miroljubiviji od Šojgua.
– Najvažnije je što vojne igre doprinose jačanju mira i međusobnog razumevanja između država i naroda, takođe i izgradnji poverenja u oblasti bezbednosti i vojno-tehničke saradnje. Dobro shvatamo koliko je poverenje važno, da bismo zajedno tražili odgovore na nove izazove – rekao je predsednik Putin.
Obećavam dobru borbu
Načelniku Generalštaba Vojske Srbije generalu Milanu Mojsilovicću priređena je topla dobrodošlica na Alabinu izvođenjem kompozicije “Marš na Drinu”. On je obišao naše tenkiste i poručio im da daju sve od sebe.
– Nije nepravda ako se izgubi od boljih, ali je velika šteta da u toj borbi ne damo sve od sebe. Nismo prvi put ovde i znamo šta treba da radimo. S nama su mnogo jači po pitanju sposobnosti u oklopno mehanizovanim sastavima i jedinicama, ali i Srbija zaista ima čime da se ponosi i šta da pokaže, a u krajnjoj meri možemo da se nadamo finalu. Plasman zavisi i od konkurenata, ali ja obećavam dobru borbu – istakao je general Mojsilović, inače i sam tenkista.
Lome se čelik i kosti
Tenkovski biatlon sastoji se iz tri faze: individualne trke, polufinalne štafetne trke i finalne štafetne trke. Za titulu pobednika u finalu će se nadmetati četiri najbolje ekipe.
Ovo je sedmi put da tenkisti nastupaju u najpoznatijoj disciplini Međunarodnih vojnih igara. Učestvuje ukupno 16 zemalja, podeljenih u dve divizije od po osam ekipa. U prvoj diviziji, osim Srbije, Belorusije, Kine i Azerbejdžana su još i Rusija, Uzbekistan, Kirgizija i Kazahstan.
Takmičenje podrazumeva savlađivanje poligona, na kojem posade tenkova imaju zadatak da za što kraće vreme pređu stazu dužine oko četiri kilometara, savladaju prepreke i pogode ciljeve tenkovskim topom, spregnutim i protivavionskim mitraljezom.
Srpski oklopnici prošle godine zadržali su se u svetskoj osmorci ulaskom u polufinale, ali tu ih je zadesio peh.
Tri posade voze po krug uz savlađivanje prepreka i gađaju iz topa, protivavionskog i spregnutog mitraljeza. Nažalost, srpska reprezentacija lane je morala da zameni tenk iz razloga koji nije saopšten, a sličnih problema bilo je i ranijih godina, očito zbog pregrevanja motora što se dalo videti po podignutim žaluzinama. Želja da se nadoknadi izgubljeno vreme lane je dovela do nekoliko promašenih meta, pa su u polufinalnoj grupi naši tenkisti bili poslednji. Veliki problem za srpske tenkiste je što uvek nastupaju na ruskoj modernizovanoj verziji tenka T-72 kakvu Vojska Srbije nema u svom sastavu, pa nišandžije imaju malo vremena da im se oko navikne na novu nišansku spravu.
U ovom izazovnom zanatu, gde se čovek i čelik naprežu do krajnjih granica i gde neretko trzaj zatvarača lomi ruku nišandžije, nikada nema mesta za zamerke tenkistima. Prošle godine nedaće su zadesile i favorizovanu Kinu s mnoštvom promašaja.
Topom na sudije
Zabeležena je i diskvalifikacija kada se tadžikistanski tenk sudario sa jermenskim, a nišandžija i komandir nisu uspeli da se orijentišu u kupoli, pa su usmerili top prema tribini sa sudijama i publikom. To ih je koštalo isključenja sa takmičenja.
Snajperisti strah i trepet
Na Međunarodnim vojnim igrama nadmeće se 156 ekipa iz 32 zemlje u 30 vojnih disciplina, a na teritoriji pet država Rusije, Azerbejdžana, Jermenije, Belorusije i Uzbekistana.
Osim vojnog relija u Sibiru, u zavičaju ministra Sergeja Šojgua Republici Tanu Tuvi, srpska ekipa pojaviće se i u Belorusiji na takmičenju snajperista. Oni su već ozbiljno poljuljali samopouzdanje svetskih majstora. Desetar Ivan Obrenović prošle godine je ponovio raniji podvig potporučnika Đorđa Lapčevića i osvojio prvo mesto u mešovitom paru s Uzbekistancem Ileszonom Usmanovom.
Koliko su Obrenović i Usmanov imali jaku konkurenciju govori i podvig ruskog snajperiste Igora Bogdanova koji je pogodio svoju i metu kolege Mongola pre nego što je rivalski par otvorio vatru. Ali, mirne ruke i hladna glava bili su dovoljni da desetar Vojske Srbije osvoji prvo mesto zajedno sa Uzbekistancem.
Marš na Alabino
Međunarodne vojne igre prati i Festival nacionalne kulture koji je otvoren u Domu prijateljstva na poligonu Alabino. Svaka zemlja učesnica festivala na svom štandu raznim eksponatima predstavlja osobenosti nacionalne kulture, a u takmičarskom i revijalnom delu umetnici iz tih zemalja nastoje da pesmom i igrom pokažu muzičku i folklornu tradiciju.
Ove godine pored Umetničkog ansambla “Stanislav Binički”, koji nastupa sa vojničkim marševima i tradicionalnim kompozicijama iz raznih krajeva Srbije, umetnički deo obogaćen je predstavljanjem folklornog bogatstva Srbije nastupom folklorne grupe KUD “Dimitrije Koturović”.
Na štandu će članovi folklorne grupe prikazati raznovrsnost narodnih nošnji i uniforme Srpske vojske iz ranijih perioda. Predstaviće se i ostvarenja Zastava filma i knjige u izdanju “Odbrane” s novim naslovima prevedenim na ruski jezik. Procenjuje se da je prvog dana srpski štand razgledalo više od 1.000 posetilaca.