Srpski jezik na “čekanju”

0

 

POMAŽE SAMO CRKVA: Učenici iz Nirnberga sa sveštenikom i nastavnicom

 

Ministarstvo za prosvetu i kulturu Bavarske obavestilo je javnost i diplomatsko-konzularna predstavništva da sa krajem školske 2008/2009. godine prestaje da organizuje, kontroliše i finansira dopunsku nastavu na maternjem jeziku za decu stranaca. Sve obaveze oko dopunske škole od 2009. preuzimaju države iz kojih dolaze roditelji dece, odnosno konzulati tih zemalja.

Statistika

Prema statističkim podacima Ministarstva za prosvetu i kulturu Bavarske iz oktobra 2008. godine, u Bavarskoj je bilo 70.509 učenika stranog porekla. Među njima je i 4. 448 učenika poreklom iz Srbije i Crne Gore.

 

Oni čine 6,31 posto ukupnog broja stranih učenika, a broj naše dece smanjio se u odnosu na 2007. za 816 i ta tendencija primetna je od 2001. godine.

Prošlo je tih pet godina a u Bavarskoj ništa konkretno nije urađeno da se ne rasture i ugase grupe naše dece koja su jednom nedeljno učila srpski jezik, ćirilicu i istoriju.

 

Pojedinačne inicijative roditelja, pa čak i spremnost da finansijski delom pomognu organizovanje dopunske nastave nisu dale nikakav rezultat.

 

Obraćanja predstavnicima Generalnog konzulata Republike Srbije u Minhenu završila su se na telefonskim razgovorima, slanju inicijativa i "muku" nadležnih u otadžbini.

Slavomir Antonijević koordinator za Dopunsku nastavu na maternjem jeziku za decu s prostora bivše Jugoslavije u Bavarskoj, službenik je nemačke države i priprema se za penziju, kao i većina nastavnika koji su na ovom poslu proveli dve-tri decenije.

– Nikada me niko u ime države Srbije nije kontaktirao. Imali smo pre godinu, dve jedan razgovor u konzulatu i tada sam saopštio trenutno stanje i šta bi trebalo učiniti da sačuvamo postojeće grupe dece koja uče srpski jezik.

 

Predložio sam i konkretne mere. Jedna od njih je da se za rad sa postojećim grupama naše dece i eventualno novim koje bi se formirale, honorarno angažuju nastavnici koji već žive u Bavarskoj. To za državu ne bi bilo skupo rešenje, a nstava ne bi bila prekinuta. Ti predlozi su prosleđeni nadležnima u Srbiji, ali nikada nisam dobio povratnu informaciju – kaže ovih dana Slavomir Antonijević.

 

Ima nade

Slavomir Antonijević i pored porazne činjenice da pet godina nije ništa učinjeno da se spremno dočeka trenutak kada će dopunska nastava u Bavarskoj postati briga države Srbije, kaže da još ima nade.

– U martu ćemo ponovo aktivirati spiskove dece koja su do sada pohađala dopunsku nastavu u Minhenu. Te spiskove ćemo aktuelizovati i predati ih konzulatu, a zavisno od broja dece mogli bi da se za rad sa njima honorarno angažuju nastavnici koji su se već javljali zainteresovani da rade s decom.

 

Ipak, sve će to zavisiti od spremnosti nadležnih u Srbiji da podrže Dopunsku nastavu na srpskom jeziku – kaže Antonijević.

Ranije se ovom problematikom u GK Republike Srbije u Minhenu bavila konzul Olivera Starčević i njoj su se obraćali naši ljudi, koordinator dopunske nastave i roditelji.

 

Kasnije je to preuzela Nataša Rašević koja je ovih dana dopisniku "Vesti" kratko ponovila već dobro znanu činjenicu – nema nikakvih novih informacija iz nadležnih ministarstava u otadžbini kojim su slati predlozi, inicijative i zahtevi u vezi Dopunske nastavu na srpskom jeziku u Bavarskoj!

To isto rekla je i nastavnica Gordana Budiša iz Nirnberga koja četiri godine uči srpski decu koja pri našoj crkvi pohađaju i časove veronauke.

 

Ona je uložila dosta energije i volje kako bi nastavila rad sa našom decom u Nirnbergu, Erlangenu i Firtu posle prelaska nastavnice Slavice Živadinović na rad u nemačku školu.

– Ja sam 24. septembra prošle godine poslala pisma sa pratećom dokumentacijom i spiskom 111 naše dece koja su do sada pohađala dopunsku nastavu ili su dolazila na časove veronauke i srpskog jezika u našu crkvu u Nirnbergu.

 

To sam poslala konzulatu, Aleksandri Radović u Švajcarsku koja je koordinator za dopunsku nastavu i u Nemačkoj i ministarstvima spoljnih poslova, finansija i za dijasporu. Pored toga, lično sam ministru prosvete Žarku Obradoviću poslala 27. septembra prošle godine sve te dokumente. Nikada mi niko od svih njih nije odgovorio – kaže Gordana Budiša.

Umesto da u ovoj školskoj godini uči decu u dopunskoj nastavi u organizaciji države Srbije, ona i dalje volonterski jednom nedeljno srpskom jeziku i ćirilici podučava tri grupe naše dece u prostorijama crkve u Nirnbergu. I upravo je ta nezainteresovanost ili ignorisanje vrlo značajnog problema od strane zvaničnika u Beogradu izazvala dosta negativnih reakcija roditelja, nastavnika i svih onih koji žele da srpska deca uče maternji jezik i da ih tome podučavaju školovani i stručni nastavnici.

Pogotovo su neki sa dosta zluradosti prokomentarisali vest da će Vlada Srbije finansirati stotinu studenata iz nesvrstanih zemalja da uče srpski jezik, jer će studirati u Srbiji. Za to su odobrena sredstva u budžetu od oko milion evra. Mnogi su postavili pitanje – otkud pare za afričku decu da uče srpski, a nema novaca da naša deca u Bavarskoj ne zaborave svoj jezik i kulturu?

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here