Srpske vladike po volji Vatikana?

0

Izbor vladike Porfirija Perića za mitropolita zagrebačko-ljubljanskog za neupućene je bilo veliko iznenađenje ovogodišnjeg zasedanja Svetog arhijerejskog sabora Srpske pravoslavne crkve. Jer, pretpostavljalo da će iz Šibenika u Zagreb biti premešten episkop dalmatinski Fotije Sladojević, koji je privremeno upravljao Mitropolijom zagrebačko-ljubljanskom posle smrti mitropolita Jovana Pavlovića.
Za poznavaoce prilika i odnosa u vrhu SPC ovaj potez je očekivan, kao i izbor patrijarhovog vikara vladike Andreja Ćilerdžića za episkopa Eparhije SPC za Austriju, Švajcarsku i Italiju. Jer, Perić, Sladojević i Ćilerdžić su duhovna čeda uglednog teologa i u međunarodnim crkvenim razmerama uticajnog vladike-episkopa bačkog Irineja Bulovića, sive eminencije u SPC.
– Vladika Irinej je kao duhovni otac iznedrio ovu trojicu episkopa. Oni su raspoređeni na vrlo važne srpske eparhije ne samo sa pravoslavnog i svetosavskog već i s ekumenskog stanovišta. Otuda je zanimljivo viđenje pojedinih episkopa da vladika bački i njegovi učenici teritorijalno i ekumenski drže dva vrlo važna pravca. Jedan je Novi Sad-Zagreb-Ljubljana-Beč-Bern, a drugi je Zagreb-Šibenik-Rim.

Od Dečana do Zagreba
Mitropolit zagrebačko-ljubljanski Porfirije (Prvoslav Perić) rođen je u Bečeju 1961. Osnovnu školu je završio u Čurugu, gimnaziju u Novom Sadu, a Bogoslovski fakultet u Beogradu. Pre toga se zamonašio u manastiru Dečani (1985), kod sadašnjeg episkopa bačkog Irineja. Godinu dana kasnije tadašnji episkop raško-prizrenski Pavle i potonji patrijarh srpski rukopoložio je Perića u čin jerođakona. Pohađao je postdiplomske studije u Atini do 1990 kada je otišao u manastir Kovilj gde je rukopoložen u jeromonaha. Sabor SPC ga je 1999. izabrao za vikarnog episkopa jegarskog pri Eparhiji bačkoj. Odbranio je doktorsku disertaciju na Bogoslovskom fakultetu Univerziteta u Atini (2004).

Nagomilao funkcije
Vladika Perić je poznat po gomilanju crkvenih i građanskih funkcija, zbog čega je svojevremeno protestovao vladika braničevski Ignjatije. Burne reakcije izazvao je i kada izabran u RRA, od podrške do kritika u stilu "šta će vladika u telu koje se bavi medijima". Zamerano mu je da se nalazi u stalnom sukobu interesa, budući da istovremeno ima i visoki čin u SPC koja je značajan korisnik emisionih dozvola RRA. Dozvole su dobili Radio Zlatousti (Eparhija šumadijska), Radio Mileševa (Eparhija mileševska), Radio Istočnik (Eparhija valjevska)… U Srbiji SPC ima 11 radio-stanica.

Takođe, ako imamo u vidu podeljenost srpskih vladika na tradicionaliste-revnitelje i moderniste-ekumeniste i ako znamo da je na pomenutim pravcima, a izvan granica Srbije, dominantno zapadno hrišćanstvo, te da istočna i zapadna crkva teže ka ponovnom ujedinjenju, nije teško zaključiti da će biti izraženiji ekumenski kurs SPC – objašnjavaju teolozi sa Bogoslovskog fakulteta u Beogradu.
Vladika Porfirije je izjavio da je i sam bio iznenađen izborom za mitropolita zagrebačko-ljubljanskog, pošto se već nalazio na čelu Saveta Republičke radio-difuzne agencije Srbije (RRA), ispred SPC je bio zadužen za postavljenja vojnih sveštenika i saradnju s Vojskom Srbije, a u manastiru Kovilj, kod Novog Sada, vodio je crkveni centar za lečenje narkomana. Takođe, svojevremeno je duhovno savetovao i ispovedao Tatjanu Tadić u vreme dok je njen muž Boris bio predsednik Srbije.
 

 

OSTAVITE KOMENTAR

Please enter your comment!
Please enter your name here