U organizaciji Rogamsko-piperske parohije, knjiga “Srpske staze u Skandinaviji – prilozi za istoriju srpskog iseljeništva”, autora Tihomira Barbulovića iz Danske promovisana je u dva dana i u Podgorici.
Prvo književno veče održano je u knjižari Matice srpske – Društva članova u Crnoj Gori, a drugi dan kasnije u Srpskoj kući.
Pored autora Tihomira Barbulovića, svoj doprinos o saznanjima bitisanja srpske zajednice u Skandinaviji i sa prostora Crne Gore dali su: Bojana Pejović, direktorka knjižare Matice srpske; protoprezviter Predrag Šćepanović, arhijerejski namesnik podgoričko-danilovgradski i otac Vladimir Milunović, paroh piperski. Programu su upotpunili student Milovan Marković, koji je recitovao, a muzikom Milena Jovićević, solistkinja na violi.
Ovo značajno delo o doseljavanju i življenju Srba, o njihovom kulturnom i verskom organizovanju, predstavljeno je narednog dana i u plavoj sali Srpske kuće. Autor Barbulović ističe da mu je posebna čast što su zainteresovanoj publici o njegovom delu govorili i ugledni profesor Slobodan M. Čurović – Apis, Milovan Mišo Kuburović, književnik, čuvar tradicije i jedan od osnivača udruženja književnika i drugih stvaralaca Sjeverac koje deluje i u Danskoj, kao i otac Vladimir Milunović. Student Milovan Marković recitovao je i ovom prilikom i to pesmu “Majka”, autora Marka Milunovića.

– Srdačno zahvaljujem organizatorima i domaćinima književnih večeri. Veoma je značajno da se ovom prilikom i čitalačka publika u Podgorici upoznala sa naseljavanjem i životom Srba u Skandinaviji, od kojih su mnogi došli upravo sa prostora Crne Gore. Simbolično je to da su moji domaćini bili parohija piperska na čelu sa ocem Vladimirom i Radovan Milunović, potomak Marka Milunovića – Pipera, viteza srpske političke emigracije koji je i centralna ličnost moje knjige – naglasio je Tihomir Barbulović, autor “Srpskih staza u Skandinaviji” i dugogodišnji saradnik “Vesti” iz tog dela Evrope.
Neizostavno, kako to priliči ovakvim skupovima, sve je završeno divnim guslarskim narodnim pesmama a u izvođenju Slavka Draškovića, poznatog guslara.
Svedočanstvo
Profesor Slobodan M. Čurović – Apis je za knjigu Tihomira Barbulovića rekao da nije samo dragoceno svedočanstvo, kulturni vodič kroz sudbinu Srba nego i putovanje kroz bol i neveselu sudbinu srpskog naroda.
– Proživljenim primerima prosvedočeno je o srpskom postanku i teškom opstanku, kroz mučenja i mučilišta i stratišta (nažalost zaboravljena) na dalekom severu, kroz njihove pokušaje da očuvaju svoj kulturno – nacionalni identitet i našu svetu veru. Autor je lucidnim istraživačkim novinarskim nervom opisao najvažnije događaje i ličnosti, među kojima prednjači lik gorostasnog srpskog sina i viteznika Marka Milunovića Pipera, pravdoljubivog i slobodarskog Srbina koji je svojim radom, požrtvovanošću, nepokolebljivošću i dobrotvorstvom bio temelj svesrpskog delovanja i okupljanja, najčistiji simbol i oslonac. Marko Milunović je potvrdio kako se služi otadžbini, svojim požrtvovanjem i brojnim darovima koje je ostavio srpskom potomstvu, braneći uvek krst časni i slobodu zlatnu. Takvi ljudi će da žive dok je ijednog Srbina, a njihovo delo će nadahnjivati buduće generacije. Blago Srpstvu kada ima takve gromade i istinite čuvare pravoslavlja – istakao je Čurović.

Nova knjiga o Piperu
– Pored predstavljanja knjige, cilj posete jeste bio, da zajedno sa mojim domaćinima upotpunim potrebni materijal za novu knjigu koja se upravo odnosi na našeg, a pre svega njihovog Marka Milunovića – Pipera. Radeći na knjizi o slavnom Piperu, neizbežna je bila i poseta Markovom rodnom selu i crkvi, kao i manastiru Ćelija Piperska i manastiru Sv. Petke. Takođe i Ostrogu i Sabornom hramu Hristovog Vaskrsenja. Doprinos da upotpunim priču o Srbima u Skandinaviji, ovom prilikom prvenstveno onima iz Crne Gore, dalo je i moje gostovanje na radiju Svetigora – naglasio je Barbulović, kome je Udruženje Sjeverac dodelio Zlatnu plaketu za doprinos očuvanju srpskog identiteta u dijaspori.