Srbija je i dalje neprikosnovena oružana sila među zemljama nekadašnje SFRJ, a po svojoj ukupnoj vatrenoj moći je na 58. mestu svetske rang-liste koju objavljuje jedan od vodećih vojnih sajtova Global fajerpauer (Globalna vatrena moć).
Respektabilno naoružanje
Ovaj sajt rangira 145 zemalja analizirajući više od 60 parametara, a reč je o dopunjenim podacima u istraživanju koje su sproveli početkom godine.
Većina medija je prenela da je Srbija vojni lider u regionu, a podaci GFP pokazuju da se od 11 zemalja Balkana nalazi na četvrtom mestu iza Turske, Grčke i Rumunije.
Gledano u odnosu na države nastale iz bivše Jugoslavije, Srbija je ubedljivo vojno najdominantnija. Hrvatska je na 69. mestu, Slovenija 86, Severna Makedonija na 108. mestu, Crna Gora 128, a BiH se nalazi na 133. poziciji. Prema istraživanju GFP, Albanija je na 91. mestu, a u rangiranje je uvrštena i tzv. država Kosovo koja je na 134. mestu.
Vojni eksperti u razgovoru za “Vesti” ističu da je Srbija postala respektabilna vojna sila, ali da ulaganje u modernizaciju nije dovoljno, ukoliko ne bude vraćeno obavezno služenje vojnog roka.
– Podhitno moramo da odmrznemo služenje vojnog roka, jer se svake godine smanjuje broj obučenih građana za 50.000, a već je prošlo više od deset godina od kada je zamrznuto obavezno služenje vojnog roka – upozorava general Milomir Miladinović, predsednik Skupštine Kluba generala i admirala Srbije.
Miladinović je i početkom godine analizirao izveštaj Global fajerpauera za 2023, a nepromenjeni parametri u njemu su jasan pokazatelj da su oružane snage Srbije spremne da izvrše sve ključne zadatke koji su pred njih postavljeni.
Spremni za odbranu
– Za građane Srbije ovi podaci pokazuju da su bezbedni, a na širem planu i da je vojska spremna da izvrši zadatak odvraćanja potencijalnog agresora, kao i da je apsolutno sposobna da spreči nasilje koje se sprovodi nad Srbima na KiM – ističe general Miladinović.
Istovetno razmišlja i kontraadmiral Boško Antić, dugogodišnji načelnik Škole nacionalne odbrane.
– Činjenica je da se Srbija naoružava i da je spremna za odbranu od svakog ugrožavanja njene bezbednosti. Kao i uvek, naše oružane snage imaju odbrambeni karakter, a sa sposobnošću, vojnički rečeno, aktivne odbrane. Vojnopolitička dešavanja u okruženju nameću potrebu za nastavkom jačanja odbrambene moći, posebno protivvazdušne odbrane i specijalnih jedinica – ističe kontraadmiral Antić.
On naglašava da je uz vraćanje obaveznog služenja vojnog roka neophodno i da se posveti još veća pažnja obrazovanju kadrova i obučavanju jedinica za dejstva u složenim borbenim uslovima.
– Da bi se to postiglo, neophodno je primeniti iskustva iz naših odbrambenih ratova, posebno ona stečena u herojskoj odbrani 1999, vratiti se našoj ratnoj veštini i terminologiji ne kopirajući druge. Najveću pažnju treba posvetiti motivaciji za vojnički poziv, visokom moralu i vratiti služenje vojnog roka u trajanju u kome se može obučiti vojnik za savremeno ratovanje – decidan je kontraadmiral Antić.
Najmoćnijih pet
Rangirajući najmoćnije vojne zemlje na svetu, GPF na prvo mesto stavlja vojsku SAD koja, prema podacima iz aprila, u svom sastavu ima 92 razarača, 11 nosača aviona, 13.300 aviona i 983 borbena helikoptera.
– SAD ima znatno najveći odbrambeni budžet od 761,7 milijardi dolara, što je skoro trostruko više od Kine, koja je na drugom mestu sa budžetom od 230 milijardi dolara – piše “Biznis insajder” .
Iza SAD su Rusija, Kina, Indija, Ujedinjeno Kraljevstvo, Južna Koreja, Pakistan, Japan, Francuska i Italija. Donacijama i kupovinom naoružanja i vojne tehnike u grupi najmoćnijih, na 15. mestu našla se Ukrajina.
Ulagati u PVO i “oklopnjake”
Sagovornici “Vesti” su jednoglasni da bi Srbija u daljem periodu trebalo još više da ulaže u ratno vazduhoplovstvo i protivvazdušnu odbranu.
– Vojska Srbije raspolaže vrlo modernim sredstvima za vođenje savremene oružane borbe koja su po nekim karakteristikama ravna sredstvima u drugim armijama našeg nivoa. Ipak, mora se posvetiti veća pažnja PVO-u i protivoklopnim sredstvima, jer se karakteristike savremenih tenkova i uopšte oklopnih sredstava brzo usavršavaju – kaže general Miladinović.
Kontraadmiral Boško Antić tome dodaje povećanje manevarskih mogućnosti jedinica, ali i zaštitu od sredstava hemijskog i biološkog rata.
Tako smo bili jaci i od slovenije pa nas teritorijalci i lovci isterali nepisite gluposti vise
Mnogo smo bili jaki od ’91 do ’95. Izgubili bukvalno sve. Od Slovenije do Kosova su nase herojske pobede.
Da nisu Amerikanci pripretili 5 Korpusu i Dudakovicu, da prestane sa ratnim dejstvima i ne ide na Banja Luku, tesko da bi RS bila ovo sto je sad.
Више бих волео да је Србија стандардом живота од Хрватске,а што се тиче војске Хрв је интегрисана у НАТО,па су поређења без везе!!